رکورد زنی نرخ تمدید اجاره در پاییز

به گزارش وبلاگ ژینو، خبرنگاران: بر اساس گزارش شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوار های شهری که توسط مرکز آمار منتشر شده ،نرخ تمدید اجاره طی 4 سال اخیر رکورد زده و 34 درصد رشد داشته است .

رکورد زنی نرخ تمدید اجاره در پاییز

به گزارش خبرنگار وبلاگ ژینو، مرکز آمار ایران امروز گزارشی از شاخص های قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در پاییز 99 منتشر کرد. این گزارش نشان می دهد ،اجاره بها در پاییز سال جاری نسبت به پاییز سال گذشته 28.4 درصد رشد داشته است.

در فصل پاییز 1399، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد 209,0 رسید که نسبت به فصل قبل (195.8)، 6.8 درصد افزایش داشته است.

در پاییز سال جاری شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد 209,0 رسید که نسبت به فصل قبل (195.8)، 6.8 درصد افزایش داشته است.

در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان آذربایجان غربی با 19.0 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 3.9 درصد افزایش است.

درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل پاییز سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 28.4 درصد است که نسبت به فصل تابستان 1399(28.9 درصد)، 0.5 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کرمانشاه با 38.6 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 12.7 درصد افزایش است.

به عبارتی خانوارهای استان کرمانشاه به طور متوسط 10.2 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان 15.7 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه نموده اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز 1399 نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر 26,0 درصد است. اطلاع مذکور در استان چهارمحال و بختیاری (32.8 درصد) بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی (13.3 درصد) کمترین عدد را نشان می دهد.

متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل پاییز 99 برابر با 34درصد است که نسبت به افزایش 28.4 درصدی 5.6 واحد درصد بیشتر است که این اختلاف قیمت به دلیل آن است که این شاخص برآیند قرار دادهای تمدیدی و قرار دادهایی است که هنوز به اتمام نرسیده اند .

اجاره بهای پاییزسال جاری نسبت به شاخص سالانه 28.4 درصد رشد داشته که نسبت به شاخص فصل(28.9د رصد)،نیم درصد کاهش نشان می دهد .

بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران پاییز 99 ، نسبت به سال 98 (21.6) رشد 7.3 درصدی را تجربه نموده است ،رشد فصلی نیز تا حدودی کاهشی بوده است .

نکته قابل توجه آن که با وجود کاهش رشد نرخ اجاره با فصل تابستان که فصل جا به جایی هاست اما نرخ اجاره های تمدید شده در مقایسه با پاییزهای 4 سال گذشته بیشترین میزان رشد را نشان می دهد .

منبع: اقتصادنیوز

به "رکورد زنی نرخ تمدید اجاره در پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد زنی نرخ تمدید اجاره در پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید