5 موردی که می تواند باعث فزونی سیستم عامل هارمونی به اندروید و iOS گردد

به گزارش وبلاگ ژینو، هفته گذشته و در جریان کنفرانس توسعه دهندگان هواوی در کشور، این شرکت از سیستم عامل اختصاصی خود تحت عنوان هارمونی رونمایی کرد که احتمالا قرار است در آینده به عنوان سیستم عامل اول گوشی های ساخت شرکت هواوی استفاده گردد.

5 موردی که می تواند باعث فزونی سیستم عامل هارمونی به اندروید و iOS گردد

هارمونی به عنوان سیستم عاملی نوپا، برای تبدیل شدن به یک سیستم عامل در حد و اندازه های اندروید یا iOS، احتیاج به ویژگی ها و قابلیت هایی دارد که اگر هواوی به اندازه کافی به این موارد توجه داشته باشد، شاید بتواند آن را به سیستم عاملی پرقدرت تر و سریع تر از اندروید و حتی iOS تبدیل کند.

باتوجه به شکست شرکت های نام داری چون نوکیا، مایکروسافت، بلک بری و موزیلا در زمینه طراحی یک سیستم عامل جامع و بی نقص، می توان نتیجه گرفت که هواوی راه بسیار سختی در پیش دارد. اما اگر یک شرکت وجود داشته باشد که بتواند با ارائه محصولات شگفت انگیز خود در برابر بزرگان فناوری جهان از جمله اپل و گوگل قد علم کند، بدون شک آن شرکت هواوی است.

اما هارمونی برای تبدیل شدن به یک سیستم عامل در حد و اندازه های اندروید و iOS، به چه چیز هایی احتیاج دارد؟

هر آنچه باید درباره سیستم عامل هارمونی هواوی بدانید

  • همکاری با توسعه دهندگان

قطعا سرنوشتی را که مایکروسافت و بلک بری در بازار گوشی های هوشمند به آن دچار شدند به خاطر دارید. یکی از اصلی ترین دلایل شکست این شرکت ها در بازار گوشی های هوشمند، عدم برخورداری از یک سیستم عامل غنی از نرم فزار بود. استقبال کم کاربران از گوشی های ویندوزی و گوشی های مبتنی بر سیستم عامل بلک بری نیز مزید بر علت شد تا توسعه دهندگان رغبت خاصی به طراحی یا بروزرسانی نرم افزار خود برای این سیستم عامل ها نداشته باشند.

هارمونی هم اکنون در ابتدای جهت سخت خود قرار گرفته است. درحالیکه اندروید و iOS در رده نرم افزار به یک اکوسیستم بسیار بزرگ تبدیل شده اند، هواوی باید بتواند توسعه دهندگان را ترغیب کند تا برای سیستم عامل هارمونی نرم افزارهای با کیفیت طراحی نمایند. همچینن باید این اطمینان را برای کاربران فراهم کند که توسعه دهندگان به طور مرتب برای برنامه های خود بروزرسانی ارائه دهند. در غیر این صورت این سیستم عامل نوپا در برابر غول هایی چون اندروید و iOS محکوم به شکست خواهد بود.

  • برنامه های انحصاری

اگرچه برخورداری از یک فروشگاه غنی از برنامه های شخص ثالث می تواند یکی از بزرگ ترین عوامل پیروزیت هارمونی باشد، اما علاوه بر این برنامه ها، وجود یک سری ویژگی های انحصاری که مختص این سیستم عامل باشند نیز ضرورری است.

از نظر نرم افزارهای اختصاصی، هم گوگل و هم اپل برای سیستم عامل های اندروید و iOS سنگ تمام گذاشتند و بهترین برنامه ها را با بهترین کیفیت در اختیار آن ها قرار داده اند. از جمله این برنامه ها در اندروید می توان به برنامه گوگل لنز اشاره نمود. برنامه هایی از این قبیل هستند که بین دو سیستم عامل محبوب فعلی تفاوت های عمده ایجاد نموده اند که به نظر می رسد هارمونی فعلا از آن ها بی بهره باشد.

نمونه دیگری از این ویژگی های منحصر بفرد، برنامه هایی از قبیل جیمیل هستند که جز برنامه های اساسی در هر سیستم عاملی محسوب می شوند. بخش بزرگی از درآمد اپل و گوگل از بخش سیستم عامل، بخاطر وجود چنین برنامه هایی است. شاید تصور کنید گوگل برنامه جیمیل را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد، اما درواقع از کنار آن برای تبلیغات و ترغیب کاربران برای استفاده از برنامه های دیگر خود نیز استفاده می نماید.

سیستم عامل اختصاصی هواوی به نام HarmonyOS رسما معرفی گردید؛ سیستم عاملی برای تمام گجت ها

  • سیستم عامل یکپارچه

از دیگر خصوصیات بسیار حیاتی و مهم برای یک سیستم عامل، یکپارچه بودن آن است . یکپارچه بودن بدان معناست که توسعه دهندگان برای طراحی یک برنامه برای گوشی های هوشمند مبتنی بر سیستم عامل هارمونی، از یک کد استفاده نمایند و بار دیگر از همان کد نیز برای طراحی برنامه مشابه روی یک دستگاه دیگر مبتنی بر این سیستم عامل بهره ببرند.

ایده سیستم عامل یکپارچه کمی آشنا به نظر می رسد چراکه اپل و گوگل سال ها برای اجرایی شدن آن در تلاشند. گفته می شد اپل در فکر ادغام سازی MacOS و iOS بود، اما با معرفی iPadOS در رویداد WWDC 2019، به نظر می رسد تحقق آن با تاخیر همراه شود. البته گوگل تا حدودی به این ایده نزدیک شده است. چراکه هم اکنون برنامه هایی وجود دارد که می توانید هم در سیستم عامل ChromeOS و هم در سیستم عامل اندروید از آن ها بهره ببرید. اما با این حال ادغام این دو سیستم عامل هنوز اجرایی نشده است.

خوشبختانه یکی از بزرگ ترین فزونی های هارمونی به نسبت اندروید و iOS این است که این سیستم عامل قرار است به عنوان یک سیستم عامل یکپارچه در اختیار توسعه دهندگان قرار گیرد. هواوی قرار است ابتدا تلویزیون هوشمند آنر ویژن (Honor Vision) را به هارمونی مجهز کند و سپس از آن در دستگاه های دیگر از قبیل گجت های پوشیدنی و سیستم های هوشمند درون اتومبیل و خاتمه گوشی های هوشمند استفاده کند. اگر هواوی بتواند از این قابلیت هارمونی به نحو احسن استفاده کند، به احتمال زیاد شاهد رشد چشمگیر این سیستم عامل خواهیم بود .

  • رعایت حریم خصوصی کاربران

یکی از بزرگ ترین خلاف هایی که شرکت های بزرگ جهان در حال حاضر متهم به انجام آن شده اند، جمع آوری داده های کاربران است. مسئله ای که افزایش آن در سال های اخیر باعث شده کاربران به مرور نسبت به این جاسوسی ها و نحوه جمع آوری اطلاعات، آگاهی بیشتری یابند و همین مورد نیز سبب می شود اعتماد آن ها به سیستم عامل نوپایی چون هارمونی کمتر شود .

مدتی است شایعه مسائل امنیتی گریبان هواوی را گرفته و نیز رابطه آن ها با دولت چین، اندک شک و تردیدی را در دل کاربران بوجود می آورد که شاید در آینده دولت چین امکان دسترسی به اطلاعات کاربران سیستم عامل هارمونی را داشته باشد. شک و شبهه هایی از این دست باعث می شوند فروش محصولات مبتنی بر این سیستم عامل در غرب با چالش بزرگی روبرو شود.

بنابراین هواوی باید بتواند به طور کاملا امنیت کاربران خود را تضمین کند تا هیچوقت مسائلی از این دست گریبان گیر آن ها نشود. در غیر اینصورت نمی توان آینده درخشانی را برای این سیستم عامل در هیچ یک از بازارهای بزرگ فروش گوشی های هوشمند پیش بینی کرد.

گوگل و اپل به خاطر نقض حریم خصوصی از کنگره امریکا اخطار گرفتند

  • بروزرسانی نرم افزاری متعدد

یکی از مسائلی که کاربران اندروید با آن دست و پنجه نرم می نمایند، کند بودن ارائه بروزرسانی جدید برای سیستم عامل دستگاهشان است و به نظر می رسد حالا حالاها شاهد برطرف این مشکل نباشیم. جدا از گوشی های گوگل پیکسل، در محصولات شرکت های دیگر همانند گلکسی اس 10، پرچم دار امسال سامسونگ، کاربر باید تقریبا 10 ماه منتظر بروزرسانی دستگاه خود به نسخه جدید اندروید باشد.

دلیل این امرهم به بعضی تولیدنمایندگان گوشی های هوشمند برمی شود که با دستکاری اندروید خام و تغییر آن به شکل و شمایل مورد نظر گوشی های خود، فرآیند دریافت نسخه جدید سیستم عامل را به تأخیر می اندازند. برای مثال هنگامی که گوگل نسخه خام اندروید را منتشر می نماید، شرکت هایی مانند سامسونگ، ال جی یا HTC آن را با رابط کاربری معروف خود هماهنگ می نمایند. آن ها با نصب یک سری نرم افزارهای انحصاری و نیز تغییر بعضی کدها جهت هماهنگی با سیستم عامل، باعث تأخیر قابل توجهی در روند دریافت بروزرسانی های سیستم عامل می شوند.

در بعضی موارد، مشکل بروزرسانی سیستم عامل در گوشی های مالی به گونه است که شاید بعد از مدتی هیچ وقت بروزرسانی برای آن ها عرضه نشود. جالب اینجاست که تقریبا یک سال از عرضه اندروید پای (Pie) گذشته و هنوز یک چهارم دستگاه های اندرویدی از این سیستم عامل بی بهره اند!

اگر هواوی بتواند راه متفاوتی را انتخاب کند و بروزرسانی های سیستم عامل هارمونی را مشابه همان سیاستی که اپل در ارائه بروزرسانی های سیستم عامل iOS در پیش می گیرد، عرضه کند، قطعا مدت زمان کمی پس از انتشار می تواند بخش بزرگی از بازار را در اختیار بگیرد. مسلما همه کاربران تمایل دارند سراغ سیستم عاملی بروند که مرتبا با ارائه بروزرسانی های نرم افزاری (که شامل بروزرسانی های امنیتی هم می شود)، گوشی را نه تنها از ویروس و خطرات امنیتی دیگر حفظ کند، بلکه کار با آن را نیز با بهبود یک سری موارد، به تجربه لذت بخش تری تبدیل کند.

نظر شما در رابطه با آینده سیستم عامل هارمونی چیست؟ آیا هواوی پیروز می شود جنگ احتمالی بین سیستم عامل ها را در آینده به سود خود به خاتمه برساند؟

افزایش 23 درصدی درآمد هواوی علی رغم تحریم های آمریکا

منبع: trustedreviews

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 موردی که می تواند باعث فزونی سیستم عامل هارمونی به اندروید و iOS گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 موردی که می تواند باعث فزونی سیستم عامل هارمونی به اندروید و iOS گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید