یارانه مراکزمعلولان باتورم همخوانی ندارد، مراکز در آستانه تعطیلی

به گزارش وبلاگ ژینو، در حال حاضر مراکز نگهداری شبانه روزی معلولان با مسائل زیادی روبرو هستند و در برخی از موارد این مسائل تا جایی پیش رفته که منجر به تعطیلی مرکز شده است.

یارانه مراکزمعلولان باتورم همخوانی ندارد، مراکز در آستانه تعطیلی

یکی از موضوعاتی که باعث بروز مشکل در اداره مراکز معلولان شده است کمبود مبلغ یارانه اختصاص یافته به این مراکز است چرا که یارانه پرداختی امسال در سال 96 به تصویب رسیده است و سال 97 که یک باره نرخ تورم افزایش یافت و هزینه ها در اکثر موارد چندین برابر قیمتهای قبلی شد یارانه مراکز ثابت ماند به همین دلیل مدیران مراکز برای تامین هزینه های تحمیل شده با مسائل زیادی روبرو شدند.

همچنین از آنجاییکه اغلب معلولانی که در مراکز نگهداری می شوند از خانواده های بی بضاعت هستند به همین دلیل خانواده های آنها از عهده تامین شهریه فرزندان خود بر نمی آیند و بنابراین مراکز فقط باید با یارانه بهزیستی و کمکهای دولتی اداره گردد.

از سوی دیگر تاخیر در پرداخت یارانه مراکز نگهداری معلولان نیز در شرایط فعلی در بروز مسائل بی تاثیر نبوده است و به گفته مسئولان تعدادی از مراکز یارانه تا مهر ماه پرداخت شده و هنوز یارانه ماههای بعدی پرداخت نشده است.

هم اکنون 2200 مرکز غیر دولتی معلولان در استانهای مختلف کشور فعال هستند که 30 هزار نیروی متخصص در این مراکز به 120 هزار معلول خدمات ارائه می دهند و چنانچه مسائل این مراکز برطرف نگردد علاوه بر مراکز، نیروهای متخصص و معلولان نگهداری شده نیز دچار مشکل خواهند شد.

عزیزی مدیر یکی از مراکز نگهداری غیر دولتی معلولان به وبلاگ ژینو گفت: متاسفانه به مسائل مراکز نگهداری معلولان کمتر توجه می گردد و در روز جهانی معلولان نیز جا داشت که این مسائل بازگو گردد و مسئولان در مورد برطرف این مسائل چاره اندیشی نمایند.

وی به یارانه کم مراکز اشاره نمود و گفت: یارانه مراکز نگهداری معلولان چون در سال گذشته به تصویب رسیده در شرایط فعلی مبلغ ناچیزی است که آن هم با تاخیر پرداخت می گردد و و مدتی قبل یکی از مراکز به دلیل اینکه نتوانست از عهده تامین مخارج مرکز و نگهداری معلولان برآید تعطیل شد.

او ادامه داد: تعطیلی مراکز ضررش به معلولان می رسد و مسائل آنها باعث می گردد اگر مرکزی هم تعطیل نگردد کیفیت ارائه خدمات به معلولان کاهش پیدا کند و دیگر نتواند همانند گذشته خدمات ارائه دهد.

وی ضمن انتقاد از عدم اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که چندماه است به تصویب رسیده، گفت: فکر می کردیم با تصویب این قانون مسائل معلولان و همچنین مراکز نگهداری برطرف گردد اما متاسفانه هنوز نسبت به اجرایی شدن آن اقدام نشده است.

این مدیر مرکز غیر دولتی نگهداری معلولان با گلایه از اینکه قانون را یک طرفه اجرا نموده اند، گفت: علی رغم اجرایی نشدن قانون جامع، فقط یک بند آن را که مراکز مشمول قانون کار می شوند را اجرایی نموده اند و این مشکل دیگری است که وجود دارد.

در همین رابطه پهبد پورشبانان جانشین رئیس سازمان بهزیستی در مورد اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان گفت: تأمین تمامی اعتبار مورد احتیاج قانون جامع کار آسانی نیست و نمی توان آن را یک باره اختصاص داد آن هم در شرایطی که در حال حاضر دولت دارد به همین دلیل باید طی چند سال نسبت به اجرای آن اقدام گردد.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد احتیاج برای اجرای قانون جامع معلولان در سال 98، 12 هزار میلیارد اعتبار می خواهد گفت: برای امسال دو هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است و سازمان برنامه و بودجه نیز با آن موافقت نموده که امیدواریم در دولت نیز مورد موافقت قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 2200 مرکز به 120 هزار معلول خدمات مختلف ارائه می دهد گفت: بهزیستی وظیفه دارد بخشی از هزینه های مراکز غیر دولتی را جبران کند بطوریکه پیشنهاد تأمین این منابع مورد توافق سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است.

پورشبانان همچنین در مورد یارانه مراکز غیر دولتی معلولان نیز اضافه نمود: با توجه به اینکه یارانه سال 97 مراکز، سال گذشته به تصویب رسیده و امسال نیز با افزایش تورم ناگهانی روبرو بودیم، به همین دلیل دولت برای جبران تفاوت قیمت یارانه مراکز با قیمت تمام شده خدمات قرار است یارانه ها را 20 درصد افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "یارانه مراکزمعلولان باتورم همخوانی ندارد، مراکز در آستانه تعطیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه مراکزمعلولان باتورم همخوانی ندارد، مراکز در آستانه تعطیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید