گزارش نیویورک تایمز از لغو ناگهانی ویزای دانشجویان ایرانی برای رفتن به آمریکا

به گزارش وبلاگ ژینو، یک روزنامه آمریکایی در گزارشی به جوانب لغو ناگهانی ویزای دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های مهندسی و علوم کامپیوتری در دانشگاه های آمریکا پرداخت.

گزارش نیویورک تایمز از لغو ناگهانی ویزای دانشجویان ایرانی برای رفتن به آمریکا

به گزارش ایسنا، به نقل از نیویورک تایمز، حداقل دوازده دانشجوی ایرانی که قرار بود روند فارغ التحصیلی خود را در رشته مهندسی و علوم کامپیوتری در آمریکا شروع نمایند، گفته اند که ویزاهای آن ها ناگهان لغو شده و از پرواز آن ها در ماه جاری به آمریکا ممانعت شده است.

لغو ناگهانی ویزاها که در یک برهه اوج تنش میان آمریکا و ایران صورت گرفته، کمپینی میان مقامات دانشگاهی، قانون گذاران، اتحادیه دانش آموزان و وکلای ایرانی -آمریکایی برای پی بردن به ماجرا به راه انداخته است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که از نظر سیاسی تصمیم خاصی درباره ویزای دانشجویان وجود نداشته است و مقامات آموزشی بلندپایه می گویند که مسائل ویزا هر پاییز برای صدها و هزاران دانش آموز بین المللی که برای شرکت کردن در کالج ها و دانشگاه های آمریکایی به این کشور سفر می نمایند، ایجاد می گردد.

اما دانشجویانی که بیشترشان راهی دانشکده های دانشگاه کالیفرنیا بودند، گفته اند که ویزای آن ها در دقیقه آخر بدون هشدار یا توضیحی لغو شد.

بسیاری از دانشجویان گفته اند که یک صفحه در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا نشان داده بود که پرونده ویزای آن ها روز سی ام آگوست تجدید نظر شده بود و آن ها از ورود[به دانشگاه] در اویل سپتامبر منع شده بودند.

قانونی که در سال 2012 در دولت باراک اوباما اجرایی شد، دولت آمریکا را ملزوم می نماید که از ویزا دادن به دانش آموزانی که رشته تحصیلی آن ها برای کار کردن در زمینه انرژی یا تاسیسات هسته ای در کشور خود، آماده شان می نماید، ممانعت کند.

جان ای.پرز، رئیس شواری دانشگاه کالیفرنیا، گفت که این دانشگاه فارغ از این که دانش آموزان بین المللی اش در کجا به جهان آمده باشند در کنارشان خواهد بود و به هر طریقی که بتواند از آن ها در برابر اقدامات بی سابقه دولت فعلی آمریکا حفاظت خواهد نمود.

دفتر روابط رسانه ای این دانشگاه نیز در بیانیه جداگانه ای گفت که در حال همکاری با نهادهای دولتی و قانون گذاران برای حل کردن این مسئله است. همچنین اشاره نمود که سایر دانش آموزان ایرانی در رشته های علوم تجربی، فناوری، مهندسی و ریاضیات، پیش از ماه سپتامبر به خوابگاه این دانشگاه آمده اند.

منبع: عصر ایران

به "گزارش نیویورک تایمز از لغو ناگهانی ویزای دانشجویان ایرانی برای رفتن به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش نیویورک تایمز از لغو ناگهانی ویزای دانشجویان ایرانی برای رفتن به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید