کمبود عزت نفس چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

به گزارش وبلاگ ژینو، یک روانشناس گفت: عزت نفس یعنی پذیرفتن توانا یی ها و ضعف هایی که در فرد وجود دارد و جلوه بیرونی عزت نفس، اعتماد به نفس است.

کمبود عزت نفس چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

زهرا امام روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خبرنگار، درباره عزت نفس و تاثیرات آن در زندگی فرد اظهار کرد: عزت نفس یعنی پذیرفتن توانا یی ها و ضعف هایی که در فرد وجود دارد و جلوه بیرونی عزت نفس، اعتماد به نفس است.

امام بیان نمود: افرادی که عزت نفس پایینی دارند در دو بعد مشکل دارند، یکی در ارزیابی از خود و دیگری احساسی که فرد نسبت به خود دارد.

این روانشناس اضافه نمود: ارزیابی فرد از خود یعنی با ذهن خود، خودش را قضاوت کند و احساسی که فرد نسبت به خود دارد به این معنا است، زمانی که خود را با دیگران مقایسه می نماید فکر می نماید توانایی که دیگران دارند را ندارد و توانایی خود را دست کم می گیرد.

او اضافه نمود: گاهی با افرادی مواجهه می شویم که عزت نفس پایین دارند و به دنبال تایید دیگران هستند و اگر دیگران تایید نمایند حال خوبی دارند و از دیگران نسبت به عملکردشان سوال می پرسند که آیا کار من خوب است؟ و...

امام گفت: این افراد همواره نسبت به عملکرد خود تردید دارند و تا از دیگران تایید دریافت ننمایند حال خوبی ندارند، آن ها همچنین به دیگران تکیه می نمایند و دوست دارند که دیگران پناهگاهی برایشان باشند.

این روانشناس توضیح داد: اگر فرد مورد سوء استفاده قرار گیرد و انتظارات زیاد از او داشته باشند عزت نفس کاهش می یابد همچنین در زندگی شخصی و مشترک پیروز نیستند و دارای اختلالات اضطرابی می شوند.

او ادامه داد: زمانی که فردی در زندگی شاهد مسائل و اختلافات والدین خود است در زندگی مشترک خود نیز محتاطانه رفتار می نماید و احساس ناامنی دارد، بیش از حد کنترل گر می گردد.

امام بیان نمود: در زندگی مشترک اگر افراد عزت نفس پایین داشته باشند فرزندانی که در این رابطه ها به وجود می آیند نیز از عزت نفس پایینی برخوردار خواهند بود.

این روانشناس درباره درمان عزت نفس اضافه نمود: عزت نفس پایین درمان می گردد و افراد برای تقویت عزت نفس خود با مراجعه به مشاوره و دریافت تکنیک های مناسب از روانشناسان می تواند عزت نفس خود را افزایش دهند.

او گفت: افرادی که عزت نفس بالایی دارند همواره نیمه پر لیوان را نگاه می نمایند، قدرت حل مسئله بالایی دارند، راهنما های خوبی هستند، هدف هایی که انتخاب می نمایند برحسب توانمندی هایشان است، اضطراب در آن ها کمتر دیده می گردد در نتیجه زندگی مشترک پیروزی بر پایه چنین ویژگی هایی شکل می گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کمبود عزت نفس چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود عزت نفس چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید