پیش بینی سفر زمینی بیش از 3میلیون زائر به عراق، آماده باش پلیس راهور

به گزارش وبلاگ ژینو، رئیس پلیس هدایت و رانندگی ناجا بیان کرد که طبق پیش بینی ها جمعیت زائران اربعین حسینی بین 30 تا 50 درصد افزایش خواهد داشت که بالغ بر 90 درصد این افراد به وسیله زمینی راهی کشور عراق خواهند شد.

پیش بینی سفر زمینی بیش از 3میلیون زائر به عراق، آماده باش پلیس راهور

به گزارش خبرنگاران، سردار سیدکمال هادیانفر در جلسه کمیته طرح های ترافیکی ویژه اربعین که ظهر امروز در محل شهرک آزمایش برگزار گردید، گفت: طبق پیش بینی های ما امسال جمعیت زائران اربعین بیشتر از سال های قبل خواهد بود و حدود 30 تا 50 درصد افزایش خواهد داشت چرا که ویزای اربعین حذف شده است.

هادیان فر با بیان اینکه اربعین برای ما بسیار مهم است و همه دستگاه ها باید در خدمت زائران حضرت سیدالشهدا (ع) باشیم، گفت: تمام کوشش پلیس این است زائران بدون کمترین مشکل و در کمال آرامش به کشور عراق سفر نموده و بازگردند.

رئیس پلیس هدایت و رانندگی ناجا با بیان اینکه طرح ترافیکی پلیس برای اربعین از 17 مهرماه شروع و تا 30 این ماه ادامه خواهد داشت، گفت: خوشبختانه امسال مرز خسروی با پیگیری های مسئولان دولتی و نظام راه اندازی شد که همین امر سبب توزیع بخشی از بار مهران به سمت این مرز خواهد شد، البته فعلا ساعت تردد از مرز خسروی تا ساعت 14 است اما در کوشش هستیم تا این مرز 24 ساعته گردد تا بار بیشتری روانه این مرز گردد.

هادیان فر افزود: حدود 10 استان کشور مسیرشان به مرز خسروی نزدیک تر است و برنامه ریزی پلیس این است که ساکنان هر استان به نزدیک ترین مرزها بروند.

پیش بینی عبور زمینی 1.5 میلیون زائر خارجی اربعین از ایران

رئیس پلیس هدایت و رانندگی ناجا با بیان اینکه امسال طبق پیش بینی ها شمار زائران خارجی اربعین که از مرزهای شرقی وارد کشور شده و از مرزهای غربی خارج می شوند، حدود یک میلیون نفر خواهد بود، گفت: پلیس راهور اتوبوس های این زائران را اسکورت و کنترل خواهد نمود که چه در رفت و چه در برگشت دچار حادثه ای نشوند.

وی با بیان اینکه امسال 20 هزار و 226 نفر از نیروهای پلیس راهور در طرح اربعین مشارکت دارند، افزود: این نیروها در قالب 11 هزار و 440 نیروی پیاده و 4392 تیم خودرویی و موتوری در سه استان کشور فعال خواهند بود.

هادیان فر از 12 هزار اتوبوس برای جابه جایی زائران نیز اطلاع داد و گفت: طبق مصوبات ستاد مرکزی اربعین، هشت هزار دستگاه اتوبوس بین شهری اقدام به جابه جایی زائران خواهند کرد که از این میان هزار دستگاه نیز به عنوان اتوبوس پشتیبان فعال خواهند بود. همچنین سه هزار دستگاه اتوبوس از شهرداری ها و نیروهای مسلح نیز در فاصله بین پایه های مرزی تا پارکینگ ها اقدام به جابه جایی زائران خواهند کرد.

اتوبوس های زائران اربعین باید معاینه فنی بگیرند

رئیس پلیس هدایت و رانندگی نیروی انتظامی با تأکید بر ضرورت آموزش و نظارت بر این اتوبوس ها خاطر نشان کرد: این اتوبوس ها حتما باید دوباره معاینه فنی بگیرند و بر آن ها نظارت گردد. همچنین نرخ اتوبوس ها مسئله بسیار مهمی است چرا که در سال های گذشته شاهد بروز مسائل زیادی در این زمینه بودیم. امیدواریم امسال این مسئله به ویژه در هنگام بازگشت زائران حل شده و شاهد اعلام نرخ های گران از سوی بعضی از رانندگان نباشیم.

وی افزود: البته رانندگان ما عمدتا افراد خدمت گذار و شریفی هستند اما این درست نیست که تعداد اندکی از رانندگان با زائری که هنوز غبار زیارت کربلا بر صورت و لباسش نشسته بخواهند رفتار نامناسبی داشته و نرخ های خارج از تبصره اعلام نمایند.

هادیان فر از شهرداری تهران نیز برای همکاری با پلیس و حضور در طرح اربعین قدردانی کرد.

وی افزود: در سطح شهرها نیز راهپیمایی جاماندگان از اربعین برگزار می گردد که در این زمینه نیز تمهیدات ترافیکی لازم از سوی پلیس اندیشیده شده است.

وی با اشاره به حضور نمایندگان دستگاه های مختلف در این جلسه خاطر نشان کرد: از اورژانس می خواهیم که آمبولانس های هوایی را بیشتر کند. همچنین در مرز خسروی هوا بسیار گرم است و احتمال گرمازدگی زائران وجود دارد که ضروری است تمهیدات لازم اندیشیده گردد و امدادخودروها نیز تجهیزات سنگین شان را در محل مستقر نمایند که در صورت بروز خرابی اتوبوس شاهد ترافیک سنگین نباشیم.

هادیان فر با بیان اینکه آمار سفرهای زمینی از پایانه های زمینی به سمت کربلا در امسال و در مقایسه با سال های قبل 486 درصد افزایش داشته است، گفت: طبق آمارهایی که از پلیس امنیت گرفتیم سال گذشته در این ایام روزانه حدود 18 هزار گذرنامه صادر شده بود اما امسال روزانه حدود 60 هزار گذرنامه چاپ می گردد.

وی با تأکید بر اینکه هر چه تعامل مسئولان و دستگاه های مرتبط در اربعین بیشتر باشد مسائل مردم کاهش خواهد یافت، اظهار کرد: از راهداری هم می خواهم که از مدیران پایانه های استانی در پایانه های مرزی استفاده نمایند.

وی در خصوص کاپوتاژ خودرو نیز گفت: امسال تنها مجوز 400 دستگاه خودرو وجود دارد که آن هم برای جانبازان و معلولان است. این ترددها در قالب اتوبوس و تنها از مرز خسروی انجام خواهد شد و طبق تمهیدات اگر مرز خسروی آماده نباشد مرز جایگزین چذابه است اما تاکنون تصمیم بر تردد از مرز خسروی است.

وی در ادامه به تشریح آمار زائران اربعین در سال گذشته پرداخت و افزود: سال گذشته حدود 2.5 میلیون زائر طی ایام اربعین به عراق سفر کردند که از این تعداد حدود چهار درصد هوایی بوده و مابقی به شکل زمینی سفر نموده اند. همچنین پیش بینی می کنیم که امسال آمار زائران بین 30 تا 50 درصد افزایش یابد و به بیش از سه میلیون نفر برسد.

هادیانفر از زائران خواست که حتما با ناوگان حمل و نقل عمومی خود را به پایانه های مرزی برسانند چرا که بیشترین تصادفات در این مدت مربوط به خودروهای شخصی بوده و بیشترین این خودروهای شخصی نیز خودروهای تک سرنشین بودند به همین دلیل توصیه بعدی ما این است که زائران با خودرو تک سرنشین به سمت مرز نروند.

وی افزود: گرچه هدف ما خدمت به زائران اربعین و تسهیل سفر آن ها است اما قطعا با تخلفات نیز برخورد خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم که افراد معدود سلامت و امنیت دیگر زائران را به خطر بیاندازند. توجه داشته باشید که در سال گذشته 3200 راننده متخلف عامل مرگ بیش از 14 هزار نفر در تصادفات سراسر کشور شدند.

وی افزود: همچنین قرار شد تا به رانندگان پرخطر سال گذشته هشدارهایی از سوی پلیس داده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیش بینی سفر زمینی بیش از 3میلیون زائر به عراق، آماده باش پلیس راهور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی سفر زمینی بیش از 3میلیون زائر به عراق، آماده باش پلیس راهور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید