ملاقات اردوغان با پوتین در روسیه

به گزارش وبلاگ ژینو، اردوغان در روز سرانجام توافق آتش بس با آمریکا مهمان پوتین است.

ملاقات اردوغان با پوتین در روسیه

رئیس جمهوری ترکیه امروز سه شنبه در شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه مهمان ولادیمیر پوتین است، درست در روزی که توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن درباره شمال سوریه سرانجام می یابد.

بنظر می رسد رجب طیب اردوغان حساب ویژه ای روی پوتین برای میانجیگری میان آنکارا و دمشق باز می نماید چرا که اقدامات نظامی چند هفته اخیر ترکیه در شمال سوریه علاوه براینکه اعتراضات گسترده جامعه جهانی را به همراه داشته است ناقض تمامیت ارضی سوریه به حساب می آید که متحد نخست مسکو در بین کشورهای عربی محسوب می گردد.

به گزارش شبکه تلویزیونی ان.ت.و روسیه، اردوغان در آستانه این سفر گفت که پس از دیدار خود با پوتین تدابیر لازم را در سوریه اتخاذ خواهد نمود.

به گفته اردوغان، بخش عمده زمانی که برای توافق با دونالد ترامپ اختصاص یافته بود سپری شده است.

هفته گذشته ولادیمیر پوتین درجریان گفت وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان از وی برای سفر به روسیه دعوت کرد و این در حالی است که رئیس جمهوری ترکیه حدود دو ماه پیش برای شرکت در نمایشگاه بین المللی هوافضای ماکس-2019 در شهرک ژوکوفسکی در حومه مسکو به روسیه سفر نموده بود.

پس از آن دیدار که به همکاریهای روسیه و ترکیه در عرصه فنی-نظامی اختصاص داشت، پوتین و اردوغان یک بار دیگر در آنکارا در حاشیه نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در قالب مذاکرات آستانه دیدار کردند.

دیپلمات های بلندپایه روسیه یک هفته پیش گفتند که مقدمات گفت وگوها بین نمودها و دمشق را فراهم نموده و نخستین دیدار و رایزنی های دو طرف نیز در پایگاه حمیمم روسیه در سوریه برگزار گردیده که نتیجه بخش بوده است.

از سوی دیگر، روسیه بارها اعلام نموده که با عملیات نظامی ارتش ترکیه در مناطق شمال سوریه مخالف است و آن را مغایر با اصول بین المللی می داند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تازگی گفت که تمام کشورها که بدون مجوز دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند باید به تجاوز سرانجام دهند و اگر دولت بعدی سوریه از روسیه هم بخواهد که این کشور را ترک کند مسکو به این درخواست پاسخ مثبت خواهد داد.

دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در واکنش به پرسش خبرنگاران در خصوص درگیری احتمالی روسیه و ترکیه در سوریه اعلام کرد: برخورد نظامی میان روسیه و ترکیه در سوریه رخ نخواهد داد و حداقل اینکه روسیه مایل نیست حتی به این احتمال هم فکر نموده باشد.

الکسی باکین رئیس مرکز آشتی طرف های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه به تازگی ضمن هشدار در خصوص امکان وقوع فاجعه انسانی در مناطق شمالی سوریه از جامعه جهانی خواست تا با مداخله خود مانع ادامه وضعیتی شوند که با حمله ترکیه به شمال سوریه شروع شد.

درهمین حال نمودهای سوریه درمنطقه شمال شرق این کشور از روسیه خواستند تا به نمودها برای مذاکره با دولت قانونی سوریه یاری کند.

براساس گزارش رسانه های دولتی روسیه، مقام های این منطقه اظهارات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر یاری به شروع مذاکرات بین نمودهای سوری و دولت مرکزی سوریه را مثبت ارزیابی نموده و گفتند که روسیه می تواند نقش ضامن ایفاء نموده و از آنها حمایت کند.

بعضی کارشناسان در روسیه معتقدند که ترکیه با حمله به مناطق شمال سوریه تحت فشار سنگین بین المللی قرار گرفته و برای خروج از این وضعیت کوشش می نماید.

سرگئی مارکوس از کارشناسان امور خاورمیانه روسیه به فشار شدید آمریکا بر ترکیه اشاره نمود که در نامه اخیر ترامپ به اردوغان به خوبی به چشم می خورد، خیلی ها از این نامه به عنوان توهین به اردوغان یاد کردند.

کارشناس روس گفت: ترکیه در عرصه بین المللی در انزوا قرار گرفته و اقدامات نظامی این کشور ازسوی روسیه، کشورهای اروپایی و کشورهای دیگر مورد انتقاد شدید قرار گرفته است و به همین دلیل اردوغان برای خروج کشورش از این مخمصه کوشش می نماید.

فرانتس کلینتسویچ عضو کمیسیون امنیت و دفاع شورای فدراسیون هم معتقد است که روسیه در حل اختلافات و مناقشه بین ترکیه و نمودهای سوری نقش معین نماینده بازی می نماید.

وی در گفت وگو با تارنمای روسی آی رئاکتور گفت: فقط روسیه قادر است که راه حلی را برای خروج از وضعیت بحرانی بین ترکیه و رادیکال ها و شبه نظامیان کرد بیابد.

کلینتسویچ با بیان اینکه توافق برای آتش بس بین واشنگتن و آنکارا کامل نیست، گفت: در روز بسر آمدن زمان این توافق، اردوغان در سوچی با پوتین دیدار می نماید.

روسلان مامدوف هماهنگ نماینده طرح های شورای امور بین الملل روسیه نیز با اشاره به اینکه آنکارا نمودهای عضو حزب نیروهای دمکراتیک سوریه و شبه نظامیان وای.پ.گ را گروه تروریستی می داند، گفت: ترکیه همیشه بر لزوم اجرای عملیات نظامی علیه نمودهای سوری در ماه های اخیر تاکید نموده بود.

وی اعلام کرد: اما با این حال حمله نیروهای ترکیه به مناطق شمال شرق سوریه، مساله وقوع فاجعه انسانی را مطرح نموده است.

کارشناس روس توضیح داد: رویدادهای بعدی نشان داد که نظامیان روس و آمریکایی می توانند اقدامات خود را هماهنگ نمایند و با میانجی گری مسکو توافقی که بین نمودهای سوری و دمشق در پایگاه حمیمم به دست آمد از وقوع فاجعه انسانی پیشگیری کرد.

وی بر این باور است که کنترل دولت سوریه بر مناطق شمال این کشور، دستاورد مهمی برای دمشق و متحدان آن است. اما امنیت این مناطق تا اندازه زیادی تحت پرچم روسیه تامین می گردد.

مامدوف اعلام کرد: ترکیه عملا نمی تواند اقدامات خود در سوریه را بدون حضور نیروهای روسیه پیش ببرد. ادامه سیر اوضاع بستگی به مواضعی دارد که مسکو اتخاذ می نماید.

وی اضافه کرد: در واقع روسیه توانست موقعیت خود را تحکیم بخشد و بار دیگر نقش خود به عنوان بازیگر صادق در صحنه سیاسی خاورمیانه را به نمایش گذارد.

مامدوف بر این باور است که روسیه به حل وفصل مساله سوریه که بستگی به تشکیل کمیته قانونی سوریه دارد توجه خاص دارد و نخستین نشست این کمیته روز سی ام ماه اکتبر در ژنو برنامه ریزی شده است.

وی اضافه کرد: به رغم کارشکنی غرب، شکل گیری کمیته قانون اساسی سوریه نتیجه بحث ها در کنگره مذاکرات ملی سوریه بود که در ماه ژانویه سال 2018 در سوچی برگزار گردید و این کمیته با مشارکت سه کشور ضامن صلح آستانه تشکیل شد.

کارشناس روس در بخش دیگری به سردی و بروز تنش های شدید میان ترکیه و آمریکا اشاره نمود و اضافه کرد: آمریکا با اقدامات خود سبب نزدیکی آنکارا و مسکو شد و روسیه تفاهم خود را در خصوص نگرانی ترکیه در عرصه امنیتی نشان داد.

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که در ماههای اخیر با خرید تسلیحات پدافند موشکی اس-400 از روسیه، ترکیه فاصله خود از غرب و بویژه امریکا را افزایش داد و حوادث شمال سوریه نیز فرصت دیگری برای نزدیکی مسکو و انکارا فراهم اورد و اردوغان باتوجه به این وضعیت و برای کاهش فشار غرب بر خود و حل مسائل امنیتی شمال سوریه با بیرون راندن شبه نظامیان کرد از این منطقه و تامین امنیت آن با یاری روسیه به دیدار با پوتین در سوچی می رود.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "ملاقات اردوغان با پوتین در روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات اردوغان با پوتین در روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید