فروش رمدسیویر در بازار سیاه از دوزی 25 تا 70 میلیون

به گزارش وبلاگ ژینو، خانمی در روپوش سپید که در معرفی خودش در قسمت توضیحات صفحه اینستاگرام نوشته دکتر داروساز، در روز های اخیر، سی چهل پست مختلف درباره وجود رمدسیویر تقلبی در بازارسیاه، داروخانه ها و حتی بیمارستان ها نوشته است. حتی نوشته است که کسانی از شهر های مختلف ایران با او تماس گرفته و گفته اند که از اینستاگرام رمدسیویر خریده اند و به بیمارشان تزریق نموده اند، اما بیمار درگذشته است.

فروش رمدسیویر در بازار سیاه از دوزی 25 تا 70 میلیون

به گزارش ایسنا، هفته هاست که رمدسیویر در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به عنوان داروی معجزه آسای درمان مبتلایان به کرونا که در مراحل آخر بیماری قرار گرفته اند شناخته می گردد. نه تنها به دلیل شرایط تحریم و نبود پرواز و هزار و یک مساله دیگر، بلکه به دلیل فراوری محدود این دارو و احتیاج تمام کشور ها و بیمارستان ها به این دارو، پخش آن در سراسر جهان چندان دست و دلبازانه نبوده است.

رمدسیویر، تنها دارویی است که سازمان غذا و دارو آن را به عنوان یکی از راه های درمان کرونا تایید نموده است. شرکت داروسازی آمریکایی گیلاد این دارو را اولین بار در سال 2009 به عنوان درمانی برای بیماران مبتلا به هپاتیت C عرضه کرد. در جریان همه گیری بیماری ابولا، از آن برای درمان ابولا استفاده شد و حالا محققان می گویند نتایج خوبی در درمان کووید 19 یا همان کرونا هم نشان داده است.

شرکت گیلاد، هفته گذشته نتایج تحقیقی را - خارج از ژورنال های آنالیز دارویی که معمولا به معنی تایید بالاتر این مقالات است - منتشر نموده که نشان می دهد نرخ مرگ و میر مبتلایانی که با رمدسیویر درمان شده اند 7.6 درصد و نرخ مرگ و میر در گروه شاهدی که دارو را دریافت ننموده اند، 12.5 درصد بوده است. این آنالیز همچنین نشان داده است که 74.4 درصد از کسانی که رمدسیویر را دریافت نموده اند، در طول دو هفته به بهبود کامل رسیده اند در حالی که در گروه شاهد، این عدد 59 درصد بوده است.

با اینکه پزشکان هنوز اعتقاد ندارند که رمدسیویر درمان قطعی کووید 19 باشد، همین نتایج امیدوارنماینده باعث شده است مشتری های این دارو رو به افزایش برود، اما حتی در آمریکا که خط فراوری دارو در آن قرار گرفته است، بیمارستان های محدودی هستند که مقدار قابل ملاحظه ای از این دارو را در اختیار دارند و در بیمارستان های دیگر، دارو پیدا نمی گردد.

هر دوز رمدسیویر تا همین چند وقت پیش، قبل از اینکه به عنوان داروی پیشنهادی برای کووید 19 مورد استفاده قرار بگیرد، بین 10 تا 15 دلار قیمت داشت. بحران همه گیری کرونا قیمت این دارو را حتی در کشور فراورینماینده هم به شکل سرسام آوری بالا برد و تا 390 دلار برای هر دوز رساند. حالا یک دوره درمان با این دارو برای مبتلایان به کووید 19، در آمریکا حدود 5700 دلار هزینه برمی دارد.

رمدسیویر، هنوز در ایران وارد پروتکل های درمانی کرونا نشده است. با این حال پرستاران بعضی بیمارستان هایی که بخش ویژه کرونا در آن ها وجود دارد می گویند خودشان با دستور پزشک، این دارو را به بیماران تزریق نموده اند؛ موضوعی که نشان می دهد با وجود اینکه این دارو هنوز تاییدیه های سازمان غذا و داروی ایران را به طور کامل دریافت ننموده است، پزشکان ایرانی آن را تجویز می نمایند و در بعضی بیمارستان ها هم از آن برای درمان بیماران استفاده می گردد.

اینکه دارو در همه بیمارستان ها وجود ندارد، در هفته های گذشته موجی از مراجعه به بازار سیاه برای خرید آن را به وجود آورده است. در اینستاگرام که مدت هاست فضایی برای حضور آنلاین تمام کسب و کار های قانونی و غیرقانونی شده است، بعضی ادعا می نمایند که دارو را دارند و بعضی هم می گویند که دارو را خریده اند، پولش را پرداخت نموده اند و حتی تزریق هم نموده اند و نتیجه گرفته اند. همزمان یک سری حساب های پزشکان شناخته شده در فضای مجازی با پست های متعدد از تقلبی بودن داروی موجود در بازار سیاه می گویند و از مردم می خواهند به پست هایی که درباره امکان خرید این دارو منتشر می گردد، توجه ننمایند.

در خیابان ناصرخسروی تهران - پاتوق اصلی فروشنده های دارو خارج از سیستم توزیع رسمی در کشور - هم اوضاع بهتر از این نیست. حتی آدم هایی که در گروه های دو سه نفری، لبه جدول ها و نیمکت های کنار خیابان نشسته اند و در گوش رهگذر ها واژه دارو را تکرار می نمایند، با شنیدن اسم رمدسیویر فرار می نمایند. بعضی می ترسند که پلیس بخواهد هر کسی را که ادعا می نماید این دارو را می فروشد، بازداشت کند.

بعضی می گویند در ناصرخسرو بیشتر از اینکه مردم دنبال رمدسیویر باشند، روزنامه نگاران سراغ دارو را می گیرند! عده ای دیگر هم هستند که به هر کسی که سراغ دارو را بگیرد تاکید می نمایند هر کسی که در ناصرخسرو یا هر جای دیگری ادعای فروش رمدسیویر را دارد، دروغ می گوید. قیمت های فضایی می دهند. از دوزی 25 میلیون آغاز می گردد تا دوزی 70 میلیون، اما دارو واقعی نیست. اگر باشد، مشابه هندی است یا حتی دارو های دیگری که تنها بسته بندی شان شبیه رمدسیویر است.

با این حال، یکی از پزشکان، به نقل از یکی از بستگان یک بیمار می گوید کسی هست که از ناصرخسرو رمدسیویر خریده، به بیمارش تزریق نموده و حالا بیمار رو به بهبود است. ظاهرا یکی از بستگان این بیمار از مشهد به تهران آمده، یک روز تمام در ناصرخسرو گشته و در نهایت توانسته داروی اصلی را به قیمتی بسیار بالا تهیه کند. فروشنده به او گفته برو فرودگاه، دارو را پای پرواز به دستت می رسانیم و همین کار را هم نموده است. می گوید حال بیمار رو به بهبود است، اما کوشش ها برای تبادل نظر با خود این بیمار یا کسی در بین نزدیکانش که اطلاع دقیق تری از این ماجرا داشته باشد، به نتیجه نرسیده است.

در ناصرخسرو داروفروش هایی که رمدسیویر ندارند، به مردم توصیه می نمایند اکتمرا و فاویپراویر بخرند. اکتمرا به همان گرانی رمدسیویر است. در ابتدای شیوع کووید 19 در ایران برای مدتی امتحان شده، اما نتیجه استفاده از آن رضایت بخش نبوده است. فاویپراویر هم دارویی است که ژاپنی ها برای فاز تحقیقاتی مقداری از آن را به صورت رایگان به تعدادی از کشور ها داده اند، هنوز توسط پزشکان تجویز می گردد و در بیمارستان ها هم موجود است، اما ظاهرا تاثیر آن به قدرتمندی رمدسیویر نیست یا اقلا در خصوص آن اینقدر ها تبلیغ و حرف و حدیث وجود ندارد.

آن طور که از صحبت با پزشکان در شهر های مختلف کشور برمی آید، رمدسیویر به مقدار اندکی در بعضی بیمارستان ها برای بیمارانی با شرایط خاص وجود داشته و هنوز هم در دسترس است. از آنجا که هنوز کسی که واقعا دارو را از بازار سیاه خریده باشد و حاضر باشد در این مورد تبادل نظر کند، پیدا نشده، احتمالا باید فرض را بر این گذاشت که این دارو در بازار سیاه یا وجود ندارد یا مقدار آن بسیار اندک است و امکان تهیه آن برای همه متقاضیان حتی کسانی که حاضر باشند مبلغ درخواستی را به صورت نقد و ارزی پرداخت نمایند هم وجود ندارد.

به نظر می رسد با محدودیت و کنترل شدیدی که وزارت بهداشت در خصوص نشت داروی رمدسیویر به بازار سیاه انجام داده است، اگر کسی واقعا رمدسیویر را از بازار سیاه خریده باشد احتمالا این دارو به صورت بسیار محدود و موردی از بیمارستان ها به بازار سیاه راه پیدا نموده است. وزارت بهداشت البته اصل امکان نشت دارو به خارج از سیستم رسمی تامین دارو را رد می نماید.

قبلا گفته شده بود که چند شرکت داروسازی خاص، مشغول تجزیه رمدسیویر موجود در کشورند تا نمونه داخلی آن را بسازند. وزیر بهداشت هم تایید نموده است که کوشش برای ساختن مشابه داخلی این دارو در کشور جریان دارد و احتمالا باید منتظر بود تا داروی ساخت داخل، با سرعت بخشیدن به فرایند های معمول آزمون و آنالیز ترکیب آن، برای تعداد بیشتری از بیماران احتیاجمند در دسترس قرار بگیرد.

منبع: فرارو

به "فروش رمدسیویر در بازار سیاه از دوزی 25 تا 70 میلیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش رمدسیویر در بازار سیاه از دوزی 25 تا 70 میلیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید