صادرات برنج در مازندران شروع شده است

به گزارش وبلاگ ژینو، حسن خیریان پور ظهر دوشنبه در همایش ملی برنج در ساری تدوین سند برنج را در کشور ضروری دانست و گفت: 40 درصد برنج کشور در استان مازندران فراوری می گردد و 522 هزار بهره برداری کشاورزی در استان وجود دارد.

صادرات برنج در مازندران شروع شده است

وی با بیان اینکه 20.2 درصد فعالان بخش های مختلف در حوزه کشاورزی در مازندران فعالیت دارند گفت: بنابراین در برنامه ریزی ها باید به مقوله کشاورزی در ابعاد مختلف توجه اساسی داشت و یکی از زوایای مورد احتیاج، اقتصادی کردن فراوری برنج است.

خیریان پور مطرح کرد: فراوری برنج برای کشاورزان باید به صرفه و اقتصادی باشد و برای اقتصادی کردن برنج، باید به مقوله آب و پایدار کردن آن توجه داشته باشیم زیرا در مازندران بالغ بر 160 رودخانه جریان دارد وساماندهی آن باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون استاندار مازندران،با اشاره به وجود 820 آببندان در استان گفت: این آببندان ها در زمینه های گردشگری وز یست محیطی و کشاورزی نقش دارند بنابراین لایروبی و بهسازی آن جزو اولویت ها است.

وی استفاده از فناوری های نوین را در کشت برنج مهم برشمرد و گفت: باید یافته های علمی و دانش به کشاورزان منتقل گردد بنابراین بحث ترویج در حوزه کشاورزی امری بسیار مهم است.

وی گفت: اعتبارات یک درصد پژوهشی استان مازندران به پرورش میگو سوق داده شد و سال جاری این اعتبارات به مرکبات سوق داده می گردد زیرا دو هزار و 500 تن مرکبات در استان فراوری می گردد و باید در زمینه صادرات و کشت ارقام مرکبات کارهای پژوهشی صورت گیرد.

خیریان پور یادآور شد: برای استفاده بهینه از اعتبارات پژوهشی، جهاد کشاورزی با همکاری متولیان امر پیگیری لازم داشته باشند و این اعتبارات صرف حوزه تحقیقات کشاورزی گردد.

وی با تاکید بر نوسازی، مدرن سازی و برندسازی کارخانجات شالیکوبی استان توضیح داد: برای اینکه کارخانجات برنج در تمام طول سال فعال باشند، صادرات برنج در استان شروع شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "صادرات برنج در مازندران شروع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات برنج در مازندران شروع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید