سریال جیران، عاشقانه ای دیگر از کارگردان شهرزاد

به گزارش وبلاگ ژینو، پس از خاتمه پخش فصل سوم شهرزاد و گذشت دوسال از پخش این سریال، کارگردان شهرزاد از ساخت سریالی جدید برای شبکه نمایش خانگی اطلاع داد. به گفته او، سریال جیران باز هم فضایی عاشقانه دارد، اما داستانش مربوط به زمان حال نیست.

سریال جیران، عاشقانه ای دیگر از کارگردان شهرزاد

وبلاگ ژینو| سریال جیران یکی از سه مجموعه ای است که این روز ها مقابل دوربین حسن فتحی رفته و در زمینه پرداختن به زندگی ناصرالدین شاه ساخته می گردد. گفته شده که ممکن است تا انتها تابستان سال جاری پخش این سریال به وسیله شبکه نمایش خانگی شروع گردد.

به گزارش وبلاگ ژینو، تصویربرداری مجموعه جیران چند ماهی است با دست و پنجه نرم کردن با سختی های لوکیشن دریافت از شهرک غزالی به علت همه گیری کرونا شروع شده و پس از به انتها رسیدن مراحل فیلمبرداری، این سریال از فیلیمو پخش می گردد.

سریال جیران به قلم مشترک حسن فتحی و احسان جوانمرد نوشته شده و اسماعیل عفیفه نیز در مقام تهیه کننده در این پروژه حضور دارد. بهرام رادان و پریناز ایزدیار از بازیگران اصلی سریال جیران هستند و این دو ایفای نقش ناصرالدین شاه و جیران را برعهده دارند.

به گفته عوامل ساخت این سریال، آن ها قصد ندارند صرفاً یک داستان جذاب و مردم­ پسند تحویل مخاطب دهند، بلکه در کوشش اند تا مستندات تاریخی را قربانی جذابیت نکنند.

حسن فتحی که پیش از کارگردانی سریال جیران، مسئولیت کارگردانی سریال شهرزاد را هم برعهده داشته، به نظر می رسد که به ساخت مجموعه هایی با درون مایه عاشقانه علاقه مند بوده و میخواهد که عاشقانه ای دیگر همچون شهرزاد بسازد.

اما این بار در پس تاریخ و در روز های بعد از مرگ امیرکبیر و زمان آشنایی ناصرالدین شاه با جیران شروع می گردد. داستان این سریال تا حدود شش سال از زندگی ناصرالدین شاه و جیران و اوضاع آشفته حکومت ناصرالدین را توضیح می دهد.

نخستن باری که فتحی سریال شهرزاد را وارد شبکه نمایش خانگی کرد، با استقبال پیش بینی نشده ای از سوی تماشاگران روبرو شد و بیراه نیست اگر از تحول ایجاد شده توسط این سریال در شبکه نمایش خانگی سخن گفت، چراکه شهرزاد در رقابت با سایر مجموعه های این شبکه پیروز شده بود و داستان جذاب تر و گیراتری داشت.

داستان جذاب و کارگردانی درست حسن فتحی، سریال شهرزاد را به یکی از پرمخاطب ترین و محبوب ترین سریال های این رسانه تبدیل کرد. استقبال چشمگیر تماشگران از این سریال باعث شد تا دست اندرکاران شهرزاد، سریال را تا فصل سوم نیز ادامه دهند.

پس از انتها پخش فصل سوم شهرزاد و گذشت دوسال از پخش این سریال، کارگردان شهرزاد از ساخت سریالی جدید برای شبکه نمایش خانگی اطلاع داد. به گفته او، سریال جیران باز هم فضایی عاشقانه دارد، اما داستانش مربوط به زمان حال نیست.

سریال جیران چه داستانی را روایت می نماید؟

سریال جیران زمان ناصرالدین شاه قاجار را به تصویر می کشد که او عاشق یکی از زنان حرمسرایش که نامش جیران است، می گردد. گفته شده که نام اصلی جیران، خدیجه خانم تجریشی ملقب به فروغ السلطنه، یکی از همسران محبوب و اولین سوگلی ناصرالدین شاه بوده است.

طبق روایات گفته شده، ناصرالدین شاه در اولین برخوردش با جیران و با نگاه اول به او دل می بندد و به خاطر چشمان درشتی که خدیجه خانم تجریشی داشته، نام او را به جیران تغییر می دهد. البته، این احتمال نیز وجود دارد که ناصرالدین شاه برای نخستین بار، جیران را در جمع ملازمان مهدعلیا در حدود سال 1268 قمری (اندکی پس از قتل امیرکبیر) دیده و سپس به او علاقه مند شده باشد.

شیفتگی او به شکار و رفتار جسورانه او که برخلاف حجب معمول زنان حرمسرا بود، او را بیش از پیش مورد توجه شاه قرار داد. بنابر گفته های دوستعلی معیری (نوه ناصرالدین شاه)، جیران هنگام سواری چکمه به پا می کرد و روبنده را گرد سر پیچیده به چالاکی بر زین می نشست.

گروهی انبوه از تفنگدار، قوشبان، نوکر و چاپلوس در رکابش سوار می شدند و از دور همه را گمان می رفت که کبکبه شاهانه است. در شکارگاه، قوش مخصوص خود را که غزال نام نهاده بود بدست می گرفت و برپشت اسب قزلی گلگون به نام آهو به قله کوه برآمده، شهباز را در پی کبک می افکند.

البته در داستان کلی سریال جیران آمده است که زنهار که طراز و طریقت گم شده و مجاز و حقیقت به هم آمیخته. سهم رعیت کابوس است و سهم سلطان تخت طاووس. کجاست تدبیر کریم خان که تاج شاهی پس بگیرد از ما ندانم کارها؟ کجاست شمشیر نادر که انتقام بکشد از ما خراب کارها؟ مملکت آشفته است و امیرکبیر در گور خفته است. هر نامی آبستن ننگ است و هر صلحی آبستن جنگ. آدمیزاد قبله عالم هم که باشد پناه می خواهد. قلعه ای می خواهد که جان پناهش باشد. برای اولاد آدم هیچ قلعه ای محکم تر از عشق نیست. بدهید همه جا جار بزنند که: ایهالناس! دیروز در حوالی تجریش پادشاه شما عاشق شد…

بازیگران و عوامل

بهرام رادان، پریناز ایزدیار، رضا داودوندی، مریلا زارعی، امیرحسین فتحی، امیرجعفری، مهدی پاکدل، رعنا آزادی ور، کتانه افشاری نژاد، ستاره پسیانی، غزل شاکری، مرتضی اسماعیل کاشی، هومن برق نورد، مهدی کوشکی، سمیرا حسن پور، فاطمه مسعودی فر، بهناز نازی، غلامرضا نیکخواه، سیاوش چراغی پور، محمد شیری، حمیدرضا نعیمی، رضا دنیای، الهام نامی، نهال دشتی، سینا رازانی، بهنام شرفی، انوش معظمی، پاشا جمالی، حسن موذنی، نسرین نکیسا، محمد مژدهی، عباس توفیقی، فرشید صمدی پور، عباس ظفری، راستین عزیزپور، علی اشمند و پرویز بزرگی از بازیگران سریال جیران هستند.

از دیگر عوامل این سریال نیز می توان به نویسندگان فیلمنامه: احسان جوانمرد و حسن فتحی، مدیر هنری و طراح لباس: ملک دنیا خزاعی، مدیر تصویربرداری: علیرضا رنجبران، تصویربرداران: مرتضی درویش خانی و شهروز کاووسی، نور پرداز: میلاد واعظی مجد، طراح صحنه: حسن روح پروری، طراح چهره پردازی: سید جلال موسوی، مدیر صدابرداری: امیر عاشق حسینی، تدوین: بابک رضاخانی، صداگذاری: آرش قاسمی، مدیر جلوه های بصری: امیر ولیخانی، عکاس صحنه: نازلی هروی، سرپرست گروه کارگردانی: محمد رستمی، مدیر برنامه ریزی:حامد تصدیق مقدم، مدیر تدارکات: ناصر هادیان فر، مدیر فراوری: عزیز علیزاده و سرمایه گذار:فیلیمو اشاره نمود.

منبع: فرادید

به "سریال جیران، عاشقانه ای دیگر از کارگردان شهرزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال جیران، عاشقانه ای دیگر از کارگردان شهرزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید