روایت تصویری حسین علیزاده از مرحوم بهمن بوستان منتشر شد

به گزارش وبلاگ ژینو، مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت سالروز درگذشت بهمن بوستان پژوهشگر حوزه موسیقی فیلم سخنرانی حسین علیزاده در مراسم بزرگداشت این هنرمند فقید را منتشر کرد.

روایت تصویری حسین علیزاده از مرحوم بهمن بوستان منتشر شد

به گزارش شهر به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ وهنر، به نقل از مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، همزمان با ششمین سالروز درگذشت بهمن بوستان پژوهشگر و مورخ حوزه موسیقی فیلمی از حسین علیزاده در مراسم بزرگداشت این هنرمند فقید در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این سخنرانی در سال 1394 در فرهنگسرای ارسباران ایراد شده است.

بهمن بوستان پژوهشگر عرصه موسیقی ایرانی و ادبیات سه شنبه 27 آبان1393 درگذشت.

وی عضو سابق هیئت مدیره کانون پژوهشگران خانه موسیقی ایران و مُبدع نخستین برنامه های موسیقی در تلویزیون ایران بود. او فرزند مجد العلی (مهرداد) بوستان، نویسنده و محقق ادبیات فارسی و نوهٔ وحید دستگردی ادیب و شاعر دوران مشروطه بود.

این هنرمند دوران تحصیلات اولیه را در تهران گذراند و در سال 1336 در رشتهٔ حقوق به دانشگاه تهران راه یافت و مطالعات دانشگاهی خود را در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی به خاتمه برد. او از آموزش های افرادی همچون: بدیع الزمان فروزانفر و جلال الدین همایی بهره برد.

مرحوم بوستان در سال های اولیه دهه چهل، همکاری خود را به عنوان یکی از دستیاران، با محمد تعیین در تدوین و گردآوری فرهنگ فارسی تعیین و لغتنامه دهخدا آغاز کرد و سپس سال ها در حوزه موسیقی و ادبیات پژوهش نمود. بوستان همزمان با همکاری با محمد تعیین به نوشتن مقاله و یادداشت برای نشریات ادبی و فرهنگی پرداخت. نگارش یادداشت و مقاله در نشریاتی چون: آینده، کلک و ادبستان از جملهٔ فعالیت های او در این زمینه به شمار می رود. وی همچنین به صورت حرفه ای کوهنوردی می کرد و در دههٔ1340 عضو هیئت غارشناسان ایران بود.

او در همان سال ها به استخدام سازمان رادیو و تلویزیون درآمد و همکاری خود را با این نهاد آغاز کرد. وی با طرح و تهیهٔ برنامه هایی نظیر: هفت شهر عشق، بشنو از نی و سلامی چو بوی خوش آشنایی، با همراهی هنرمندانی نظیر: احمد عبادی، حسن کسایی، جلیل شهناز، علی اصغر بهاری، حسین قوامی، لطف الله مجد، منصور نریمان به گسترش موسیقی ایرانی از طریق رادیو و تلویزیون پرداخت. وی در سال های اولیه دههٔ هفتاد، بانی برگزاری جشنوارهٔ هفت اورنگ شد که با همکاری محمدرضا درویشی در تالار اندیشه و با حضور چهره های سرشناس موسیقی سنتی و نواحی ایران برگزار گشت. در کنار این جشنواره او کتاب هفت اورنگ را با همکاری محمدرضا درویشی منتشر کرد.

بهمن بوستان پژوهش های گسترده ای نیز در زمینه موسیقی زورخانه و ورزش های باستانی انجام داد و در توسعه این ورزش نقشی مشخص کننده داشت. وی در دهه 1380 به عضویت انجمن پیشکسوتان ورزش کمیته ملی المپیک درآمد. او در سال های اولیه دههٔ هشتاد به عنوان عضو کانون پژوهشگران خانه موسیقی ایران انتخاب و چند سالی در این سمت ادامه فعالیت داد. بهمن بوستان از حافظه ای قوی برخوردار بود و تبارشناسی او از اهل فرهنگ و هنر و به خصوص اهالی موسیقی زبانزد این مجموعه بود. وی سال ها مدیریت آرشیو موسیقی سازمان رادیو تلویزیون را عهده دار بود.

فرزند بهمن بوستان، علی بوستان، گرافیست، نوازندهٔ سه تار و از شاگردان حسین علیزاده است که در عمده کنسرت های گروه هم آوایان با این موزیسین شهیر به عنوان نوازنده همکاری داشته است.

مرحوم بهمن بوستان در سال های خاتمهی عمرش بیمار و خانه نشین شد و در نهایت در روز 27 آبان ماه سال 1393 در سن 79 سالگی در تهران بر اثر ایست قلبی در بیمارستان نیکان تهران درگذشت و در روز پنجشنبه 29 آبان پیکر وی از مقابل تالار وحدت تشییع و در بهشت زهرا (قطعه نام آوران) به خاک سپرده شد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "روایت تصویری حسین علیزاده از مرحوم بهمن بوستان منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت تصویری حسین علیزاده از مرحوم بهمن بوستان منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید