رشد پرونده های قصور پزشکی ، دندان پزشکی و زنان و زایمان در صدر

به گزارش وبلاگ ژینو، پزشکی قانونی کشور اعلام نمود که تعداد پرونده های قصور پزشکی در 7 ماه نخست 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل، 8/4 رشد داشته و دو رشته دندان پزشکی و زنان و زایمان در رتبه های نخست این موضوع قرار دارند.

رشد پرونده های قصور پزشکی ، دندان پزشکی و زنان و زایمان در صدر

به گزارش وبلاگ ژینو به نقل از مهر، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور از تبرئه 1931 مورد و محکومیت 1559 از کل پرونده های قصور پزشکی 7 ماه نخسن سال 98 خبر داد که در نوبت اول بررسی شدند.

در 7 ماه نخست سال جاری بیشترین میزان شکایت در قصور پزشکی نوبت اول با 579 مورد مربوط به رشته دندان پزشکی بوده که 370 مورد آن به محکومیت و 209 مورد به تبرئه انجامیده است.

همچنین آمار شکایات از گروه های پرستاری در 7 ماه سال جاری 169 و شکایت از مسئولان فنی مراکز درمانی 148 مورد بوده که به ترتیب در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با رشد 6/3 و 4/1 درصدی همراه بوده است.

  • دلایل افزایش قصور پزشکی

دکتر بابک سلحشور مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، عدم رعایت اخلاق حرفه ای و پزشکی را از مهم ترین دلایل شکایت در زمینه قصور پزشکی عنوان و اظهار کرد: مطابق بررسی های میدانی 60 تا 70 درصد دلایل شکایت از کادر درمانی و پزشکی به موضوع اخلاق حرفه ای و پزشکی کادر درمان برمی شود.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی همکاران پزشک به دلیل حجم بالای کار یا برخی دلایل دیگر در رعایت اخلاق حرفه ای به درستی عمل نمی کنند، ضمن آن که توضیح ندادن در مورد عوارض اقدام درمانی پیش از شروع درمان، خود عامل دیگری در افزایش میزان شکایات است.

سلحشور یادآور شد: دریافت رضایت و برائت آگاهانه از بیمار در مورد عوارض درمان تنها در صورتی ارزشمند است که قصوری اتفاق نیفتاده باشد، در غیر این صورت هیچ ارزشی ندارد.

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور شرایط مالی مردم را یکی دیگر از دلایل نه چندان جدی در شکایات قصور پزشکی بیان نمود و گفت: گاهی مردم برای جبران هزینه های مالی درمان و نیز جبران عوارض بیماری اقدام به شکایت می کنند که البته به عنوان دلیل نه چندان قوی مطرح می شود.

به گفته وی، هر چند پزشکی نیز یک شغل و منبع درآمد است، اما اگر مردم احساس کنند پزشک، مقدم بر درمان و معالجه بیمار، به این شغل صرفا به عنوان منبع مالی نگاه می کند دچار ذهنیت منفی می شوند و تصور می کنند پزشک در پی درمان آلام و دردهای آنان نیست.

  • رتبه های اول آمار شکایات

سلحشور در ادامه با بیان این که 3 رشته دندان پزشکی، زنان و زایمان و جراحی عمومی معمولا در رتبه های اول آمار شکایات قصور پزشکی قرار دارند، گفت: بالا بودن آمار قصور در رشته زنان و زایمان نه به دلیل زیادی تعداد اشتباهات در این رشته، بلکه به خاطر وسعت و اهمیت آن است.

وی اضافه کرد: در رشته زنان و زایمان تعداد مراجعات بسیار بالاست و به دلیل وجود مادر و کودک، حساسیت در مورد آن زیاد است بنابراین در رتبه های بالای شکایات قصور پزشکی قرار دارند و در 7 ماه سال جاری نیز بعد از دندان پزشکی در رتبه دوم قرار گرفته است.

به گفته سلحشور، بالا بودن آمار شکایات قصور در رشته دندان پزشکی نیز به دلیل بالا بودن میزان هزینه هاست و اگر اقدامی درست انجام نشود، بیمار برای جبران هزینه پرداختی اقدام به شکایت می کند. در مورد جراحی عمومی هم تعداد زیادی از بیماران به این گروه از پزشکان مراجعه می کنند و به همین دلیل جزو رشته های پرشکایت است.

مدیرکل امور کمیسیون های سازمان همچنین در مورد زمان انتظار برای پاسخ دهی به پرونده ها در کمیسیون های پزشکی قانونی، بیان نمود: تلاش ما این است که به پرونده ها حداکثر ظرف 45 روز کاری پاسخ داده شود، اما به دلیل کثرت آنها و کمبود نیروی انسانی این زمان بیشتر شده است. برنامه ریزی ما این است که این زمان را به حداقل ممکن کاهش دهیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "رشد پرونده های قصور پزشکی ، دندان پزشکی و زنان و زایمان در صدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد پرونده های قصور پزشکی ، دندان پزشکی و زنان و زایمان در صدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید