رتبه سیزدهم مرکزی در جرائم سایبری

به گزارش وبلاگ ژینو، آوا صادق- اراک ـ خبرنگار:فضای سایبری یکی از دغدغه های امروز در کشور و استان مرکزی است. امروزه هیچ خانواده ای نیست که از سامانه های یارانه ای و اینترنتی استفاده نکند؛ حوزه ای که کلاهبرداران، سارقان، متجاوزان به حریم خصوصی و... را برای سوءاستفاده از افراد به سمت خود کشانده است.

رتبه سیزدهم مرکزی در جرائم سایبری

این افراد از نداشتن اطلاعات و ناآگاهی مردم به منظور رسیدن به مقاصد شوم خود سوءاستفاده می نمایند و به طرق مختلف به امیال خود مانند کلاهبرداری اینترنتی که بارها و بارها رخ داده است و یا سرقت بانکی دست می زنند. به منظور مقابله با جرائم یارانه ای در مجلس قانونی به تصویب رسید که نیروی انتظامی را به تشکیل پلیس تخصصی در این موضوع ملزم کرد. با کوشش پلیس، فراوری و تبادل اطلاعات بسیاری از جرائم کاهش یافت یا کشف شد و با مجرمان برخورد مناسب صورت گرفت. ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعالیت های اجتماعی در جامعه اطلاعاتی، حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملی، مراقبت و پایش از فضای فراوری و تبادل اطلاعات از جمله وظایف و مأموریت های پلیس فضای فراوری و تبادل اطلاعات ناجاست.

  • تغییر جرم از حالت فیزیکی به فضای مجازی

یک کارشناس ارشد علوم اجتماعی در این مورد می گوید: با توجه به این که بسیاری از جرائم از حالت و فضای فیزیکی به فضای مجازی انتقال یافته است و بسیاری از کلاهبرداری ها، سرقت ها و... را برای سارقان و کلاهبرداران به دلیل ناآگاهی و نداشتن اطلاعات خانواده ها آسان نموده، مجموعه نیروی انتظامی در این خصوص وارد عمل شده است، اما به دلیل گستردگی این فضا و ناآشنایی مردم با این نوع جرائم شاهد رشدی چشمگیر در حوزه جرائم سایبری در استان هستیم.

سارا شمس بیان می نماید: توسعه روزافزون زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و افزایش کاربران و استفاده نمایندگان از اینترنت و سایر فناوری های اطلاعاتی، ارتباطی و مخابراتی همچون شبکه های دیتا و ارتباطات ماهواره ای از جمله دلایلی است که لزوم ایجاد و توسعه به منظور سازوکاری برای برقراری امنیت در فضای فراوری و تبادل اطلاعات را ضروری نموده است. وی ادامه می دهد: همچنین توسعه خدمات الکترونیک مانند دولت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک و سایر خدمات لزوم ایجاد پلیسی تخصصی را در مجموعه نیروی انتظامی به منظور تأمین امنیت و مقابله با جرائمی که در این فضا به وقوع می پیوندد آشکار می نماید.

این کارشناس ارشد علوم اجتماعی می افزاید: از سوی دیگر رشد قارچ گونه جرائم در حوزه فضای فراوری و تبادل اطلاعات مانند کلاهبرداری های اینترنتی، جعل داده ها و عناوین، سرقت اطلاعات، تجاوز به حریم خصوصی افراد و گروه ها، هک و نفوذ به سامانه های یارانه ای و اینترنتی، هرزه نگاری و جرائم اخلاقی و بعضی جرائم سازمان یافته اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایجاب می نماید که تشکلی مانند پلیس فتا که توان پیگیری و رسیدگی به جرائم سطح بالای فناورانه را داشته باشد، به وجود بیاید. شمس با اشاره به این که امنیت و احساس امنیت، مقوله مهم اجتماعی و از دغدغه های جامعه به شمار می رود تأکید می نماید: بی تردید ایجاد همدلی، تعامل و همکاری همه دستگاه های اجرایی کشور و مشارکت مردم در تأمین امنیت فضای فراوری و تبادل اطلاعات امری مهم و غیرقابل انکار است.

  • جرائم اقتصادی؛ بیشترین جرائم

رئیس پلیس فتای استان مرکزی می گوید: در 6 ماه نخست سال جاری بیشترین جرائمی که در استان و در حوزه سایبری رخ داده است، جرائم اقتصادی و سرقت اطلاعات حساب افراد بوده است. در این زمینه 57 درصد جرائم سایبری استان را موضوع سرقت اطلاعات حساب افراد تشکیل می دهد در حالی که نسبت به سال گذشته حدود 205 درصد افزایش جرم در حوزه برداشت های غیرمجاز از حساب های افراد را شاهد بوده ایم.

احسان آنقی با اشاره به این که در زمینه برخورد و پیشگیری از چنین جرائمی باید حوزه زیرساخت ها اصلاح و بیشتر تقویت گردد، می افزاید: ضریب نفوذ اپراتورها در استان بیش از 90 درصد است که از این تعداد بیش از 75 درصد از اینترنت پرسرعت همراه استفاده می نمایند. وی شرح می دهد: مورد دیگری که بیشترین فراوانی جرم را در استان دارد کلاهبرداری های اینترنتی مانند سایت های خرید و فروش کالاست که حدود 19 درصد جرائم استان را به خود اختصاص داده است، البته نسبت به سال گذشته با افزایش یک یا 2 درصدی تغییر چندانی نداشته است. رئیس پلیس فتای استان مرکزی خاطرنشان می نماید: رتبه سوم جرائمی که استان به خود اختصاص داده با حدود 10 درصد هتک حیثیت است که نسبت به سال گذشته شاهد افزایش 20 درصدی این نوع جرم در استان هستیم.

به گفته آنقی، در حوزه تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری براساس نیازسنجی هایی که انجام گرفته است اقدامات خوبی از جمله آموزش های گسترده برای آگاهی بخشی به جامعه هدف مانند دانشگاه ها، مدارس، مراکز آموزشی و... انجام داده ایم که همچنان این آموزش ها ادامه خواهد داشت. وی می گوید: مدرسه ای در شهر اراک وجود ندارد که همکاران ما در آنجا آموزش های لازم را در حوزه آسیب های فضای مجازی نداده باشند. همچنین پلیس فتای استان این آمادگی را دارد که به منظور آموزش افراد در حوزه فضای سایبری کارشناسان خود را به صورت رایگان به ادارات و مراکز خصوصی اعزامکند.

  • رتبه نخست در حوزه کشف جرائم سایبری

رئیس پلیس فتای استان مرکزی به وضعیت استان در کشف جرائم سایبری اشاره می نماید و می گوید: مرکزی از نظر وقوع جرائم سایبری در کشور رتبه سیزدهم را دارد. احسان آنقی اظهار می نماید: با توجه به این که فضای زیرساختی پلیس فتای استان برای رصد فضای سایبری از لحاظ سخت افزاری و همچنین از لحاظ نیروی انسانی کاربلد و متخصص کافی نیست، اما توانسته ایم با همین امکانات و نیروها با کوشش مضاعف در این حوزه پیروز عمل کنیم.

وی ادامه می دهد: در زمینه برخورد با جرائم و به خصوص پیشگیری از جرائم در فضای سایبری استان کوشش نموده ایم از تکنولوژی های روز استفاده کنیم و کمبودهایی را که ممکن است در زمینه نیروی انسانی وجود داشته باشد به این گونه پوشش دهیم. رئیس پلیس فتای استان مرکزی می افزاید: در برخورد با جرائم سایبری و پیشگیری از این نوع جرائم توانسته ایم با هوشمندسازی مد نظر نیروی انتظامی حداکثر بهره را ببریم. آنقی یادآور می گردد: با کوشش همکاران، پلیس فتای استان برای چندمین سال متوالی در حوزه کشف جرائم سایبری در کشور رتبه نخست را کسب نموده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "رتبه سیزدهم مرکزی در جرائم سایبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه سیزدهم مرکزی در جرائم سایبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید