در خصوص قانون جدید بازار پایه فرابورس تصمیم گیری شد

به گزارش وبلاگ ژینو، یک عضو شورای عالی بورس با اشاره به جلساتی که درباره قانون جدید بازار پایه فرابورس برگزار شده است، گفت: اصلاحات نهایی به تایید شورای عالی بورس و شخص وزیر اقتصاد که ریاست این شورا را برعهده دارد، رسیده و تصمیم در این مورد اتخاذ شده است که به زودی به وسیله سازمان بورس رسما اعلام می گردد.

در خصوص قانون جدید بازار پایه فرابورس تصمیم گیری شد

به گزارش وبلاگ ژینو، در ماه های گذشته اعلام شد که قوانین بازار پایه فرابورس ایران قرار است تغییر کند و این بازار با توجه به میزان شفافیت شرکت ها در سه تابلو به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز دسته بندی گردد.

به عنوان یکی از اصلاحات قانون بازار پایه قرار بود سفارش های خرید و فروش (مظنه ها) مخفی باشد و معامله گران در زمان معامله از مظنه ها آگاهی نداشته باشند.اما تعداد قابل توجهی از فعالان این بازار به تغییر این قانون واکنش نشان داده و آن را خلاف دو اصل شفافیت و نقدشوندگی سهام دانستند.

از طرفی آن طور که مسئولان فرابورس ایران اظهار داشتند، این قانون به این علت گذاشته شده که سهامداران انتظارات خود را بر اساس تحلیل و تصمیم خود شکل دهند و تصمیم گیری درباره معاملات به دور از هیجانات کاذب و گمراه کننده باشد.

این موضوع سبب شد که قانون جدید بازار پایه تا امروز مسکوت بماند و آنالیز آن به جلسه شورای عالی بورس کشیده گردد.

در ماه های گذشته، قبل از اینکه شورای عالی بورس تشکیل گردد، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اظهار داشت که اگر شورا به دستور جلسه قانون بازار پایه برسد این قانون را آنالیز خواهد نمود اما بعد از اتمام جلسه در گفت و گویی که وبلاگ ژینو با فرهاد دژپسند، رئیس شورای عالی بورس (وزیر اقتصاد) داشت، معین شد که شورا این موضوع را به جلسه بعدی موکول نموده است بر این اساس این موضوع در چند جلسه پیاپی در شورای عالی بورس مطرح شد.

در این مورد شاهین چراغی -عضو شورای عالی بورس- در پاسخ به اینکه نتیجه نهایی جلسه شورای عالی بورس درباره قانون جدید بازار پایه فرابورس و نشست هایی که در این مورد با فعالان بازار پایه گذاشته شد چه بود، اظهار کرد: وزیر اقتصاد بر اینکه نظر افراد مختلف درباره قانون جدید بازار پایه گرفته گردد تاکید داشتند و بر همین اساس جلساتی برگزار گردید.

وی ادامه داد: در این جلسات که در فرابورس ایران برگزار گردید سهامداران عمده، افراد حقیقی فعال در بازار، مدیران سابق و کارشناسان بازار سرمایه که در فضای مجازی فعال بودند دعوت شدند و از ایشان نظر خواهی شد.

چراغی، ادامه داد: سه جلسه در این مورد برگزار گردید در این جلسات آقای شاپور محمدی (رئیس سازمان بورس) هم حضور داشتند و نظرات فعالان بازار سرمایه شنیده شنیدند. این نظرات جمع بندی و به شورا اعلام شد. وزیر اقتصاد (رئیس شورای عالی بورس) و اعضای شورای عالی بورس با اصلاحات موافقت کردند و تصمیم نهایی اتخاذ شده است. این تصمیم به وسیله سازمان بورس به اطلاع عموم خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در خصوص قانون جدید بازار پایه فرابورس تصمیم گیری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خصوص قانون جدید بازار پایه فرابورس تصمیم گیری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید