در سال 2019 کدام روتر وای فای 6 را بخریم؟

به گزارش وبلاگ ژینو، زمان مهاجرت بزرگ در وای فای فرا رسیده است. پس از سلطنت چندین ساله روترهای AC بر بازار شبکه های بی سیم، سال 2019 زمان عرضه روترهای وای فای 6 است؛ فرصتی برای سوییچ به سرعت و کارایی بهتر با تغییر در یک نسل و استاندارد وای فای.

در سال 2019 کدام روتر وای فای 6 را بخریم؟

شرکت ها از اواخر سال 2018 شروع به معرفی روترهای وای فای 6 کردند و اوج این داستان در نمایشگاه CES 2019 بود.

اکنون، بازار تشنه ورود این روترهای بی سیم دگرگون شده است. اما چه روترهای وای فای 6 در بازارهای جهانی عرضه شدند و چه روترهایی قرار است به زودی وارد بازار شوند؟ این مطلب، نگاهی به بهترین روترهای بی سیم مبتنی بر وای فای 6 در سال 2019 خواهد داشت.

وای فای 6: سریع تر، هوشمندتر و ساده تر

درحالی که غالب روترهای موجود در بازار مبتنی بر استاندارد 802.11ac هستند که اختصارا AC یا وای فای 5 خوانده می گردد؛ وای فای در آستانه یک ارتقای بزرگ واقع شده است.

استاندارد جدید 802.11ax که وای فای 6 خوانده می گردد، چندین بهبود قابل توجه دارد که از جمله باید به OFDMA اشاره نمود. OFDMA با تقسیم کانال های رادیویی به بخش های کوچک تر، باعث افزایش سرعت و کارایی می گردد.

افزون بر این، به کارگیری مدولاسیون 1024-QAM سبب می گردد اطلاعات بیشتری در هر انتقال ارسال گردد و مدیریت اطلاعات بهتر صورت گیرد. مدیریت دقیق تر ترافیک شبکه در کنار بهبود مصرف باتری از دیگر امتیازات وای فای 6 هستند.

در وای فای 5 شاهد دستیابی به سرعت های چند گیگابیتی روی فرکانس 5 گیگاهرتز بودیم ولی در وای فای 6 که از هر دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز پشتیبانی می گردد؛ شاهد رسیدن سرعت انتقال اطلاعات به مرز 11 گیگابیت هستیم.

در وای فای 6 یک اتصال سریع تر، امن تر، قوی تر و با کارایی بهتر داریم که می تواند شبکه های بی سیم را هم تراز شبکه های اترنت کند. در ادامه، نگاهی به مهم ترین روترهای بی سیم وای فای 6 می اندازیم و ضمن معرفی، تعیینات و ویژگی های برجسته شان را آنالیز خواهیم کرد:

Asus RT-AX88U

اولین روتری که با استاندارد 802.11ax در سال 2017 معرفی گردید. روتری دوبانده بود که سرعت انتقال اطلاعات را به مرز 6 گیگابیت می رساند.

چهار آنتن خارجی، پوشش دهی سیگنال وسیع و هشت درگاه شبکه اترنت یک گیگابیتی که می تواند تعداد زیادی دستگاه را به روتر و اینترنت متصل کند.

این روتر از نسخه پیش نویس وای فای 6 استفاده می نماید و بعضی از قابلیت ها و تکنیک های استاندارد 802.11ax در آن پیاده سازی نشدند. البته، ایسوس این روتر بی سیم را یک سال بعد از معرفی و در اواخر سال 2018 روانه بازار کرد.

در این مدت، بعضی از ویژگی های آن ارتقا یافت. این روتر از سیستم امنیتی AiProtection سود می برد که با همکاری شرکت ترندمیکرو پیاده سازی شده است و می تواند با حملات و تهدیدات رایج اینترنت، بدافزارها، جاسوس افزارها و کوشش های مخرب در شبکه مقابله کند.

این روتر از پلتفرم AiMesh ایسوس پشتیبانی می نماید که امکان استفاده از آن در سیستم های مش وای فای وجود داشته باشد. قیمت روتر بی سیم ایسوس RT-AX88U در بازار 342 دلار است.

Asus ROG Rapture GT-AX11000

گیمرها به شدت عاشق وای فای 6 خواهند بود. این روتر سه بانده هم دقیقا گیمرها را هدف قرار گرفته است.

روتر قدرتمند ایسوس در رده AX11000 است؛ یعنی حداکثر سرعت آن به مرز 11 گیگابیت می رسد. ایسوس به گونه ای این روتر را طراحی نموده است که بهترین عملکرد را در فرکانس 5 گیگاهرتز برای بازی های آنلاین یا استریم گیم داشته باشد. گیمرها می توانند یک باند فرکانسی 5 گیگاهرتز را به طور کامل به بازی اختصاص دهند.

GT-AX11000 هشت آنتن جداشدنی و قابل تنظیم به جهت های گوناگون دارد. از چهار درگاه شبکه اترنت یک گیگابیتی در کنار درگاه WAN سود می برد و البته یک درگاه LAN اختصاصی برای اتصال به سیستم های گیم دارد که سرعتی 2.5 گیگابیتی می دهد.

روتر GT-AX11000 از سری محصولات ROG ایسوس است که غالبا قابلیت های منحصربه فردی دارند. مثلا، این روتر بی سیم از سیستم رنگ پردازی RGB سود می برند و طراحی ویژه ای دارد.

یکی دیگر از قابلیت های این محصول به نام DFS باعث می گردد روتر کانال های خلوت تر رادیویی با کیفیت شبکه بهتر را یافته و دستگاه های متصل به شبکه را روی آن تنظیم کند. فروش این روتر با قیمت بالای 450 دلار شروع شده است.

ASUS AiMesh AX6100

همزمان با روترهای وای فای 6، سیستم های مش وای فای هم اوج گرفتند. ایسوس با ترکیب این دو فناوری و پلتفرم، روتر بی سیم RT-AX92U یا AiMesh AX6100 را عرضه نموده است.

این روتر سه بانده است و می تواند به عنوان روتر و نود اصلی در یک سیستم مش وای فای قرار بگیرد و نودهای دیگر به او متصل شوند.

حتی روترهای وای فای 5 هم می توانند به AiMesh AX6100 شوند و یک وای فای با پوشش سراسری و وسیع برای ساختمان های با متراژ بالا و چند طبقه بسازند.

حداکثر سرعت این روتر 6 گیگابیت است و از یک درگاه WAN و چهار درگاه LAN گیگابیتی سود می برد. چهار آنتن خارجی دارد و طراحی آن منحصربه فرد است.

ایسوس هنوز این روتر را قیمت گذاری ننموده است ولی احتمالا از پاییز سال 2019 وارد بازارهای جهانی گردد. همراه با این روتر 2 نود توسعه دهنده نیز عرضه خواهد شد.

D-Link AX6000

دی لینک اولین روترهای وای فای 6 خود را حدود یک سال و اندی پیش، در خلال رویداد CES 2018 معرفی کرد. هنگامی که هنوز استاندارد 802.11ax سر زبان ها بود.

روتر دوبانده AX6000 یا DIR-X6060 با سرعت نزدیک به 6 گیگابیت، پشتیبانی از MU-MIMO برای ارتباط همزمان با چندین دستگاه و اپلیکیشن، نصب و راه بری ساده دی لینک، یکی از روترهای بی سیم شاخص بازار در سال 2019 است.

این روتر به 8 آنتن با کارایی و قدرت سیگنال دهی بالا مجهز شده است و از یک درگاه WAN با سرعت بی نظیر 5 گیگابیت سود می برد. 4 درگاه LAN یک گیگابیت نیز در کنار این درگاه برای اتصال تجهیزات دیگر به شبکه در دسترس کاربران واقع شده است.

همین طور، شاهد یک درگاه USB 3.0 برای اتصال دستگاه های ذخیره سازی هستیم. به گفته شرکت دی لینک، روتر DIR-X6060 در نیمه دوم سال 2019 روانه بازار می گردد و هنوز از قیمت یا سایر تعیینات آن اطلاعی نداریم.

D-Link AX11000

سریع ترین روتر وای فای 6 دی لینک تا کنون است که با نام DIR-X9000 نیز شناخته می گردد. این روتر بی سیم پیشرو در سال 2018 معرفی گردید ولی هنوز راهی به بازار پیدا ننموده است.

حداکثر سرعت 11 گیگابیت بر ثانیه را روی سه فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز به دست می دهد. 8 آنتن خارجی برای دستیابی به بالاترین پوشش دهی و پایداری وای فای دارد و درگاه های LAN گیگابیتی در دسترس هستند.

اپلیکیشن جدید وای فای دی لینک امکان نصب ساده این روتر و مدیریت آن را با استفاده از اسمارت فون ها و از راه دور فراهم می نماید. مجهز به فناوری MU-MIMO 4×4 است تا چندین دستگاه بتوانند به طور همزمان بالاترین سرعت انتقال اطلاعات را با روتر بی سیم داشته باشند.

انتظار داریم دی لینک هرچه زودتر شرایط فروش این روتر بی سیم را اعلام نموده و شاهد عرضه آن در بازارهای جهانی باشیم.

Netgear Nighthawk AX8

نت گیر هم با قدرت وارد بازار روترهای وای فای 6 شده است. این شرکت در ماه نوامبر روترهای نسل جدید وای فای 6خود را رونمایی کرد. روتر Nighthawk AX8 با سرعت 6 هزار مگابیت و 4 آنتن داخلی از بالاترین تعداد لینک های استریم (8 لینک) در یک روتر سود می برد.

این روتر می تواند روی پهنای باند 160 مگاهرتز کار کند و برای ساختمان ها و خانه های بزرگ طراحی شده است. 6 درگاه اترنت گیگابیتی دارد که یکی برای WAN و بقیه برای LAN استفاده می شوند. دو درگاه هم از Port Aggregation پشتیبانی می نمایند.

به علاوه، مجهز به دو درگاه USB 3.0 است. از فناوری های Beamforming و MU-MIMO سود می برد و پردازنده چهار هسته ای 64 بیتی دارد. طراحی این روتر بسیار جالب و فضایی است. آنتن ها در بال های سفینه ای این روتر جاسازی شده اند تا بتوانند پوشش شبکه بسیار وسیعی ایجاد نمایند. روتر نت گیر Nighthawk AX8 با قیمت 400 دلار وارد بازار شده است.

Netgear Nighthawk AX12

مدل ارتقا یافته روتر AX8 است و اگرچه همان سرعت 6 گیگابیت را روی دو فرکانس رادیویی 2.4 و 5 گیگاهرتز به دست می دهد ولی از 12 استریم وای فای پشتیبانی می نماید و 8 آنتن داخلی در بال های آن نصب شده است.

قوی ترین روتر بی سیمی است که نت گیر برای وای فای 6 ارایه داده است و با دستیارهای صوتی دیجیتالی مانند الکسای آمازون و گوگل اسیستنت سازگاری دارد.

نت گیر روتر Nighthawk AX12 را تا اواخر سال جاری عرضه نمی نماید و قیمت آن هنوز تعیین نشده است. همانند مدل AX8 از فناوری های MU-MIMO، Beamforming، OFDMA، WPA3 و به روزرسانی اتوماتیک فریم ویر پشتیبانی می نماید ولی یکی از بزرگ ترین تفاوت های آن در درگاه های اترنتی است.

5 درگاه RJ45 دارد که یکی برای WAN و چهار تای دیگری برای LAN استفاده می شوند. همچنین، یک درگاه LAN چند گیگابیتی دارد که از سرعت های 1، 2.5 و 5 گیگابیت پشتیبانی می نماید. دو درگاه USB 3.0 هم برای اتصال ذخیره سازها دارد.

Netgear Nighthawk AX4

ارزان ترین و ضعیف ترین روتر وای فای 6 نت گیر است که برای کاربران خانگی و میان رده بازار عرضه شده است.

ک روتر بی سیم مبتنی بر استاندارد 802.11ax با 4 لینک استریم در رده AX3000 است. به این معنی که روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز شاهد سرعتی 600 مگابیتی و روی فرکانس 5 گیگاهرتز سرعت به مرز 2400 مگابیت می رسد.

از پهنای باند رادیویی 160 مگاهرتز روی فرکانس 5 گیگاهرتز پشتیبانی می نماید که سرعتی دو برابر پهنای باند رایج 80 مگاهرتزی در روترهای امروزی AC می دهد. این پهنای باند امکان استفاده از سرعت انتقال اطلاعات گیگابیتی روی وای فای برای دستگاه های موبایل و لپ تاپ را می دهد.

این روتر از استاندارد WPA3 سود می برد که جدیدترین الگوریتم رمزنگاری اطلاعات روی شبکه های بی سیم است. افزون بر این، به استاندارد 802.11i با کلیدهای 128 بیتی AES مجهز شده است.

همان طور که مشاهده می کنید؛ دو آنتن خارجی برای این روتر بی سیم در نظر گرفته شده است. 4 درگاه LAN، یک درگاه WAN و یک درگاه USB 3.0 نیز امکانات ارتباطی روتر AX4 را تشکیل می دهند.

Orbi Wi-Fi 6

شرکت نت گیر در رده روترهای مش وای فای خود نیز یک محصول مبتنی بر وای فای 6 معرفی نموده است.

Orbi محبوب ترین سیستم مش وای فای این شرکت است و اکنون نت گیر یک مدل با وای فای 6 معرفی نموده تا کاربران بتوانند در شبکه های مش وای فای Orbi هم به استاندارد و سرعت جدید وای فای دسترسی داشته باشند.

این روتر از لینک backhaul چهار در چهار پشتیبانی می نماید و یک وای فای چند گیگابیتی به دست می دهد. همانند روتر AX12 تا انتها سال 2019 عرضه نخواهد شد و قیمت آن ناتعیین است.

تصاویر نشان می دهند این روتر در بسته های 2 تایی عرضه می گردد تا شاهد اولین سیستم مش وای فای 6 باشیم. باید به این نکته هم اشاره کنیم که مجهز به فناوری FastLane3 برای حفظ کیفیت وای فای در همه وضعیتی است.

TP-Link Archer AX6000

تی پی لینک هم روترهای مش وای فای خود را اواخر سال 2018 معرفی کرد. AX6000 روتری دوبانده با هشت آنتن خارجی high-gain و هشت درگاه شبکه اترنت گیگابیتی در کنار یک درگاه WAN با سرعت 2.5 گیگابیت است.

افزون بر این، از یک درگاه USB 3.0 و یک درگاه USB Type C بهره می برد تا بالاترین امکانات ارتباطی ممکن برای یک روتر بی سیم نسل جدید را داشته باشد.

سرعت نهایی این روتر به مرز 6 گیگابیت می رسد و مجهز به یک پردازنده چهار هسته ای با سرعت 1.8 گیگاهرتز و دو کوپروسسور یا پردازنده شتاب دهنده است.

سیستم امنیتی HomeCare با همکاری ترندمیکرو روی این روتر نصب شده تا محافظت لازم از شبکه و اطلاعات تبادلی آن در برابر مهاجمین انجام گردد. این روتر با قیمت 349 دلار روانه بازارهای جهانی شده است و یکی از بهترین انتخاب های کاربران برای وای فای 6خواهد بود.

TP-Link Archer AX11000

سریع ترین و قوی ترین روتر وای فای 6 شرکت تی پی لینک است. تنها روتر گیمینگ این فهرست نیست ولی بی شک می تواند بهترین روتر گیمینگ وای فای 6 سال باشد.

به لطف پردازنده پرقدرتی که دارد؛ سرعت وای فای به بالای 10 گیگابیت می رسد و در رده روترهای AX11000 قرار می گیرد. همانند مدل AX6000 از امکانات ارتباطی گسترده ای سود می برد که 8 درگاه LAN یک گیگابیتی و درگاه WAN با سرعت 2.5 گیگابیت از جمله آن ها هستند.

چندین ویژگی منحصربه فرد برای افزایش کارایی شبکه دارد. می تواند با اولویت بندی دستگاه های گیمینگ، ترافیک شبکه را به طور اتوماتیک برای آن ها اولویت بندی کند. وضعیت شبکه را به طور بی درنگ گزارش نموده و نشان می دهد تاخیر یا درگیری منابع در کدام بخش است.

می تواند منابع شبکه را به گونه ای مدیریت کند که یک دستگاه گیمینگ به راحتی استریم بازی انجام دهد و کمترین تاخیر و پینگ را ببینیم. این روتر با قیمت 450 دلار وارد بازار شده است.

TP-Link Deco X10

یک روتر مش وای فای دیگر با استاندارد 802.11ax که ارتقایافته سیستم مش وای فای Deco تی پی لینک است.

این روتر در بسته های دو تایی عرضه می گردد تا کاربران بتوانند یک خانه را به طور کامل زیر پوشش وای فای 6 ببرند.

البته، می توان نودهای دیگری به این سیستم مش وای فای اضافه نمود تا پوشش بیشتری فراهم گردد و مثلا خانه های بالای 300 مترمربع نیز یک وای فای پرسرعت و پرقدرت داشته باشند.

دو فرکانس رادیویی 5 گیگاهرتز با سرعت 1.2 گیگابیت روی هریک از آن ها و یک فرکانس رادیویی 2.4 گیگاهرتز با سرعت 300 مگابیت دارد. قرار است این روتر بی سیم در اواخر سال 2019 و با قیمت 350 دلار برای بسته دو تایی وارد بازار گردد.

Linksys Velop WiFi 6

لینک سیس از اولین روتر مش وای فای 6 رونمایی کرد. روتر Velop WiFi 6 محصول جدید شرکت لینک سیس است که با قیمت 399 دلار یا بسته دو تایی 699 دلار از امروز وارد بازارهای جهانی می گردد. نام کامل این روتر Velop MX5 است.

لینک سیس می گوید روتر مش وای فای Velop WiFi 6 برای کاربرانی مناسب است که می خواهند تعداد بیشتری دستگاه را در خانه به وای فای متصل نمایند و با سرعت بیشتری به اینترنت وصل باشند.

هر نود مش وای فای Velop WiFi 6 می تواند حداکثر متراژی در حدود 280 مترمربع را پوشش دهد. بنابراین؛ یک بسته دوتایی این روتر برای پوشش دادن خانه ای 500 متری مناسب است و با بسته سه تایی آن می توان خانه های در متراژ 700 الی 800 متر را زیر پوشش وای فای پرسرعت برد.

این روتر می تواند به راحتی 50 دستگاه متصل به وای فای و اینترنت را پاسخ گو باشد بدون اینکه مسئله ای در پهنای باند، پایداری سیگنال ها و افت سرعت اینترنت رخ دهد.

اگر قصد خرید لپ تاپ سرفیس 3 مایکروسافت را دارید؛ بهتر است نگاهی هم به ویژگی های ارتباطی و استاندارد وای فای آن بیندازید تا در آینده غصه…

لینک سیس از اولین روتر مش وای فای 6 رونمایی کرد. روتر Velop WiFi 6 محصول جدید شرکت لینک سیس است که با قیمت 399 دلار یا بسته…

اگر یک روتر وای فای 6 مانند ایسوس ROG RAPTURE GT AX11000 یا RT-AX88U خریده باشید؛ احتمالا دنبال لپ تاپ سازگار با وای فای 6 می گشت. چون زمانی…

ایسوس ایران تبلیغات روتر وای فای 6 جدید این شرکت را شروع نموده است و می توانیم امیدوار باشیم که این روتر به زودی در بازار ایران عرضه…

هفته گذشته مایکروسافت دو دستگاه تبلت لپ تاپ هیبریدی به نام های سرفیس پرو ایکس و سرفیس پرو 7 معرفی کرد. سرفیس هایی بسیار زیبا و قدرتمند که…

با عرضه آیفون های 11 که از وای فای 6 پشتیبانی می نمایند؛ اکنون این پرسش مهم مطرح می گردد که آیا باید یک روتر وای فای 6 بخریم؟ پیش…

موسسه Wi-Fi Alliance که متولی توسعه و تصویب استانداردهای وای فای است؛ انتها دستورالعمل ها و برنامه های وای فای 6 (استاندارد 802.ax) را رسما اعلام نمود تا حرکت…

اپل از آیفون های جدید خود رونمایی کرد. سه آیفون 11، 11 پرو و 11 پرو مکس تا دو هفته دیگر وارد بازار می شوند و جایگزین…

منبع: شبکه چی

به "در سال 2019 کدام روتر وای فای 6 را بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سال 2019 کدام روتر وای فای 6 را بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید