خبرنگاران حافظ ناظری و نغمه های جهانی صلح

به گزارش وبلاگ ژینو، تهران- خبرنگاران- حافظ ناظری از جمله خوانندگان و آهنگسازان نسل جدید موسیقی کلاسیک ایران به شمار می رود که در ابتدا به جهت نسبت پدرفرزندی با شهرام ناظری در میان مخاطبان موسیقی شناخته شد، اما پس از چندی با ابداع سازی موسوم به ساز حافظ و همچنین اجراهای متعدد داخلی و تورهای خارجی نامی مستقل در عرصه موسیقی برای خود بوجود آورد.

خبرنگاران حافظ ناظری و نغمه های جهانی صلح

من عاشق ایرانم. خودم را قطره کوچکی از این اقیانوس بی سرانجام می دانم؛ اقیانوسی که قرن ها با فرهنگ، هنر، ادبیات و رسوم موسیقی و… جهان را تحت تاثیر قرار داده. چطور می توانم رابطه ام را با کشورم قطع کنم؟ همواره یکی از آرزوهایم این بوده است که روزی بتوانم کاری انجام دهم که باعث غرور و افتخار این مملکت شوم… حتی اگر در ایران سنگ هم به من پرتاب نمایند، از مملکتم دست نمی کشم. کسی نمی تواند نام ایران را از من جدا کند. هر اتفاقی بیفتد من تا لحظه ای که جان در بدن دارم و نفس در سینه، برای این مملکت کوشش می کنم.

این سخنان از زبان فردی بیرون می آید که در درجه نخست به دلیل اینکه فرزند یکی از مشاهیر موسیقی کلاسیک ایران، شهرام ناظری بوده؛ در جهانی هنر شناخته شده است. حافظ ناظری متولد 8 مرداد 1358 خورشیدی است که به دلیل قرار دریافت در خانواده هنری خیلی زود جذب جهانی موسیقی شد. اگر بخواهیم دقیق تر درباره ورود او به جهانی هنر سخن بگوییم باید این طور ابراز کرد که حافظ ناظری از 3 سالگی درس آواز را شروع کرد و از همان سال ها شروع به نواختن تنبور و سه تار کرد. 7 ساله بود که مطالعاتش در این باره شروع شدند. پس از آن به نوازندگی دف پرداخت و تکنیک های منحصر به فردی را در دف نوازی به وجود آورد که بسیاری از جوانان ایرانی از تکنیک های وی در حال حاضر استفاده می نمایند. او از 9 سالگی در کنسرت های سنتی اروپا و خاورمیانه پدرش شرکت می کرد. در 16 سالگی در فستیوال هسفینکس بلژیک شرکت نموده و حضور در فستیوال هایی چون دل کاپولو ایتالیا، دلاویر پاریس و فستیوال بیت الدین لبنان از جمله دیگر برنامه های او بود. وی در 2000 میلادی گروهی از نوازندگان جوان و با استعداد را دور هم جمع کرد و گروه رومی-مولانا را تشکیل داد و کنسرت هایی را دربرخی شهرهای ایران اجرا کرد. هنگامی که 19 ساله بود، برای تحصیل موسیقی کلاسیک غربی به نیویورک مهاجرت کرد. (1)

کودکی حافظ ناظری

سالشمار فعالیت های هنری و موسیقیایی حافظ ناظری

در سال 1375خورشیدی، حافظ ناظری به دف نوازی در آلبوم حیرانی پدرش پرداخت و سپس به عنوان نوازنده سه تار در اجراهای پدرش حضور یافت. از همان سنین پایین، او به طور دایم پدرش را در تورهای معتبر اروپایی و جشنواره های متعدد همراهی می کرد.

در سال 1379، حافظ ناظری گروه موسیقی مولوی را تشکیل داد که از نوازندگان جوان تشکیل شده بود و به همراه آن ها، در 20 شهر ایران به اجرای برنامه پرداخت. این تور موسیقی نه تنها مخاطبان جوان بیشتری را در داخل و خارج از کشور به موسیقی سنتی ایران جذب کرد، بلکه اجرای این گروه در تهران با جذب بیش از 140 هزار هنردوست توانست در خاورمیانه رکورددار گردد. قطعات منتخب این تور از طریق ارکستر فیلارمونیک ارمنستان در سالن رویال آلبرت لندن، جشنواره موسیقی سودرا تیترن در استکهلم، جشنواره فز در مراکش و در تئاتر شهر در فرانسه اجرا شد.

در 1380 خورشیدی، نخستین اجرای مستقل حافظ ناظری و در کاخ سعدآباد رخ داد که او به عنوان سرپرست گروه به همراه چند نوازنده جوان دیگر آواز پدرشان را همراهی می کردند.

حافظ و شهرام ناظری، تور 1380

در 1384 خورشیدی، حافظ ناظری دیپلم افتخاری آهنگ سازی را از طرف کالج موسیقی منز دریافت کرد. در همان سال، او به همراه گروه مولوی توری را در آمریکای شمالی شروع کرد که پیروزیت چشمگیری داشت. اجرای این تور در 11 دسامبر 2005میلادی رکوردی در زمینه فروش بلیط از خود بر جای گذاشت. پیروزیت حافظ ناظری سبب شد که دعوت نامه هایی از طرف شبکه های رادیویی از قبیل KPBS، KPFA، UK Berkely و NPR در آمریکا دریافت کند و در مصاحبه هایی در شبکه های تلویزیونی از قبیل CNN، BBC، FOX و ABC NEWS حضور داشته باشد.

در 1385 خورشیدی، حافظ ناظری با همراهی گروه خود توانست عظیمترین اجرایش را به مناسبت هشتصدمین زادروز مولانا در لس آنجلس برگزار کند. این برنامه با استقبال بی نظیری روبه رو شد. در واقع رویکرد اصلی پروژه مولوی این بود که جهانیان را به هم نزدیک نموده و اثری ایجاد کند که در شرق و غرب طنین انداز گردد. به گونه ای که خود حافظ می گوید، هدفش از راه اندازی پروژه مولوی این بوده که یک موسیقی متعادل فراوری کند. مانند پیوند پدری ایرانی و مادری آمریکایی که در نتیجه فرزند آن ها نه ایرانی است و نه آمریکایی.

حافظ و شهرام ناظری، کنسرت ناگفته

در 1386 خورشیدی، حافظ ناظری کار روی اثر فردوسی را همراه با پدرش شروع کرد. حافظ ناظری اعتقاد دارد که بیان شاهنامه بسیار خاص است و نمی توان آن را با فرم ساده موسیقی ایرانی به مخاطبان عرضه کرد. به همین جهت در آثار خود به دنبال نوعی موسیقی است که در جهان نیز حرفی برای گفتن دارد. او دلیل پیروزیت آلبوم ناگفته در خارج از ایران را همین مساله می داند. در واقع حافظ ناظری در این آلبوم کوشش نموده تا بتواند موسیقی شرق و غرب را ترکیب کند. اثر ناگفته با نام انگلیسی Untold که بخشی از پروژه سمفونی رومی است، در 2015 میلادی منتشر شد. لازم به گفتن است که حافظ ناظری پروژه درسی خود را نیز بر روی اشعار فردوسی انجام داده است. (2)

سبک و سیاق موسیقی حافظ ناظری

حافظ ناظری بیشتر در میان مخاطبان موسیقی به خاطر سه تار نوازی اش شناخته می گردد، اما او ساز جدیدی نیز ابداع نموده است. ساز او با الهام از سه تار ساخته شده و به یادبود حافظ شیرازی نام گذاری شده است. حافظ می گوید که چون سه تار از نظر کوک و صدای بم به اصلاح احتیاج داشته، این ساز جدید را خلق نموده تا با توجه به تکنیک های جدید در سده بیستم، بتواند جوابگوی تکنیک های جدید باشد. حافظ ناظری در کنسرت های خود در ایران، این ساز را روی صحنه برده و نواخته است.

سه تار حافظ در دست حافظ ناظری

او در مورد تاثیرگذاران و استادان خود در موسیقی چنین گفته است: من در خانواده ای استثنایی عظیم شده ام که محل رفت و آمد استادان موسیقی بوده است. اسطوره من در موسیقی ایرانی در آواز استاد طاهرزاده و در نوازندگی استاد علی اکبر خان شهنازی هستند.

حافظ ناظری همچنین درباره یکی از ابهامات حاشیه ای و پرشمار درباره تاثیر نسبت با شهرام ناظری و پیروزیت و شهرت خودش چنین گفت: در جهان هیچ؛ موسیقیدانان ایرانی در جهان به اندازه یک قطره هم شناخته شده نیستند و استادان ما وقتی خارج از کشور کنسرت می گذارند، شاید تعداد زیادی هم در کنسرت ها شرکت نمی کند، پس من هر کاری آن سوی جهان نموده ام، فقط خودم بوده ام. به نظر من مطرح شدن در کشوری 70 میلیون نفری ساده تر از مشهور شدن در جهان 5 میلیارد نفری است. در ایران یکی از خصلت های ما اسطوره سازی است هرچند در نسل جدید این خصلت دارد از میان می رود. من اگر هزاران برابر از شهرام ناظری پیروز تر باشم تا ابد پسر شهرام ناظری خوانده می شوم چون در ایران نام های شهرام ناظری و شجریان، ورای موسیقی شده اند و اینک جزوی از فرهنگ ایران هستند. (3)

در یک کلام می توان گفت حافظ ناظری می خواهد با کارهایش پیغام صلح را که روح اشعار مولاناست در زبان موسیقی بیان کند. او با ترکیب نوینی که از اهالی موسیقی ملل مختلف جهان گردهم جمع نموده نغمه جهانی صلح و یگانگی را می خواند و به اذعان بسیاری از منتقدان بین المللی او و پدرش نقش چشم گیری در معرفی فرهنگ و موسیقی ایران در غرب داشته اند.

حافظ ناظری در اواخر 1397 خورشیدی با انتشار پستی در اینستاگرام درباره مهاجرت از ایران، بعد از 2 سال اطلاع داد و درباره برگزاری کنسرت در کانادا نوشت:

منابع:

1.پروژه سمفونی رومی به بهانه سالروز تولد حافظ ناظری؛ خبرگزاری ایسنا

2.فعالیت های موسیقی حافظ ناظری؛ مجله موسیقی گفت وگوی هارمونیک

2. مصاحبه با روزنامه شرق در مهر 1393

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران حافظ ناظری و نغمه های جهانی صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حافظ ناظری و نغمه های جهانی صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید