جراحی کاهش وزن و احتمال کاهش ابتلا به آلزایمر

به گزارش وبلاگ ژینو، پژوهش جدیدی نشان می دهد که جراحی کاهش وزن می تواند با تغییر فعالیت در بخشی از مغز، احتمال ابتلا فرد به آلزایمر را کاهش دهد.

جراحی کاهش وزن و احتمال کاهش ابتلا به آلزایمر

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعات قبلی نشان داده است که احتمال ابتلا افراد دارای اضافه وزن به آلزایمر تا 35 درصد بیش از افراد با وزن معمولی است. حال در مطالعه ای جدید، رابطه بین جراحی کاهش وزن و احتمال ابتلا به آلزایمر مورد آنالیز نهاده شد.

در این مطالعه، بعضی از قسمت های مغز تعدادی از زنان پیش و پس از جراحی کاهش وزن مورد آنالیز نهاده شد. در آزمایشات پیش از جراحی معین شد که سوخت و ساز قند در قسمتهایی از مغز این زنان، بیشتر از زنان سالم و بدون اضافه وزن است. در واقع چاقی به افزایش فعالیت در بخشهایی از مغز که موجب گسترش آلزایمر میگردد می انجامد. این بخش از مغز شکنج کمربندی خلفی نام دارد. از آنجا که جراحی کاهش وزن موجب کاهش فعالیت در این ناحیه می گردد، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که شاید این جراحی به کاهش خطر آلزایمر و فراموشی نیز بیانجامد.

در حال حاضر، شکل های مختلفی از جراحی کاهش وزن در جهان وجود دارد. هدف از این جراحی ها، کاهش میزان غذای مصرفی توسط فرد است. این کار با کاهش حجم معده و یا با کاهش جذب مواد غذایی به وسیله برداشتن بخشی از روده کوچک صورت می پذیرد. در بعضی از جراحی های کاهش وزن موسوم به بای پس Roux-en-Y (RYBG)، هر دوی این اقدامات صورت می پذیرد.

دانشمندان در این مطالعه به آنالیز جراحی RYBG بر روی عملکرد مغزی 17 زن دارای اضافه وزن پرداختند. در این تحقیق، از اسکن PET و نیز آزمون های عصب-روانشناختی برای مشخص میزان فعالیت مغز پیش از جراحی و شش ماه پس از انجام جراحی استفاده شد. همچنین آزمایشاتی مشابه بر روی گروه 16 نفره کنترل نیز انجام شد.

همان طور که اشاره شد میزان فعالیت در بخشهایی از مغز این زنان از جمله شکنج کمربندی خلفی بالا بود. با این حال، پس از جراحی از میزان فعالیت این ناحیه کاسته شده بود. در واقع میزان سوخت و ساز مغز در این زنان پس از جراحی همانند میزان سوخت و ساز مغز زنان با وزن معمولی شده بود.

همچنین عملکرد مغزی این زنان پس از جراحی در آزمون های سنجش عملکرد اجرایی مغز (توانایی مغز برای مرتبط ساختن تجربیات گذشته با فعالیت کنونی) افزایش یافت. لازم به ذکر است از عملکرد اجرایی مغز برای برنامه ریزی، سازماندهی و مشخص راهبرد استفاده می گردد. همچنین پنج آزمون دیگر نیز که به آنالیز جنبه های حافظه ای و عملکرد شناختی مغز می پرداخت، قبل و پس از عمل تغییر چندانی نداشت.

از این رو دانشمندان معتقدند جراحی کاهش وزن نه تنها برای سلامت جسمی فرد سودمند است، بلکه با افزایش بخشی از توانایی های مغز می تواند برای سلامت ذهنی او نیز مفید باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "جراحی کاهش وزن و احتمال کاهش ابتلا به آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی کاهش وزن و احتمال کاهش ابتلا به آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید