تفاوت 4000 برابری قیمت یک مترمکعب آب معدنی و آب لوله کشی

به گزارش وبلاگ ژینو، وزیر نیرو گفت: در حال حاضر یک مترمکعب و یا به تعبیری هزار لیتر آب معدنی به قیمت دو میلیون تومان به فروش می رسد، ولی یک مترمکعب آب شرب با کیفیت داخل منازل به قیمت 500 تومان به مشترکان فروخته می گردد و این گواه اختلاف 4000 برابری قیمت این دو محصول است.

تفاوت 4000 برابری قیمت یک مترمکعب آب معدنی و آب لوله کشی

به گزارش وبلاگ ژینو، رضا اردکانیان در یک برنامه تلویزیونی به دسته بندی مصرف نمایندگان آب و برق و برنامه های وزارت نیرو برای کنترل مصرف اشاره و اظهار کرد: سه دسته مصرف نماینده داریم که یک دسته آن گروه وسیع جامعه به نام خوش مصرف ها هستند که الگوی مصرف را رعایت می نمایند و دسته دوم بخش دیگری از جامعه است که می توان آن ها را کم مصرف نامید؛ چرا که از الگوی مصرف هم کمتر مصرف می نمایند. وی اضافه نمود: دسته سوم که بسیار گروه کوچکی هستند، بدمصرف ها هستند که برای این دسته برنامه ای پیش بینی گردیده و در نوبت تصویب طرح در هیات وزیران است تا با اجرای این برنامه، بدمصرف ها هم به خوش مصرف ها بپیوندند. اردکانیان اضافه نمود: یکی از برنامه های اصلی ما در سال پیش رو ساخت نیروگاه مجازی است که بتوانیم از کمک مردم در کاهش مصرف بهره ببریم. وزیر نیرو در ادامه از حس تعلق به وطن به عنوان اصلی ترین کالای ایرانی یاد کرد و گفت: این کالا جزو ارزنده ترین کالاهای ما است که باعث می گردد مردم حس تعلق خاطر به کشور داشته باشند و این حس پیش احتیاج اولیه دارد که می توان آن را اتحاد بین مردم و کارگزاران اجرایی دولت نام برد. وی با بیان این که حدود 130 میلیون شیر آب نصب گردیده در کشور داریم، توضیح داد: از این تعداد فقط پنج درصد مجهز به لوازم کاهنده است که اگر تعداد آن افزایش پیدا کند و در بخش برق هم سرمایه گذاری کنیم، نتایج خوبی خواهیم گرفت.برنامه وزارت نیرو برای پیک مصرف 98 وزیر نیرو گفت: برای پیک (اوج مصرف) سال آینده برنامه مفصلی تدارک دیده ایم و در این راستا تک تک واحدهای فراوریی خود را برای قرار دریافت در مدار برق تعیین کردیم و استان به استان احتیاج فراوری برق آن ها معلوم گردیده که در مجموع می توان گفت بایستی سال آینده 61 هزار مگاوات فراوری برق داشته باشیم. اردکانیان درباره صادرات برق نیز گفت: حرکت رو به جلویی در این زمینه داریم و با تمام همسایگان ارتباط الکترونیکی جهت تبادل انرژی برقرار نموده ایم و سعی خواهیم کرد از طریق همسایگان خارجی به شبکه روسیه و اروپا متصل شویم تا برق پایدارتری را دریافت کنیم. وی با اشاره به نیروگاه های تجدیدپذیر، گفت: امسال در هفته دولت، 11 نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت 155 مگاوات به بهره برداری رسید و برنامه وزارت نیرو این است که در زمینه افزایش نیروگاه های تجدیدپذیر با کمک بخش خصوصی اقدامات خوبی را انجام دهیم. اردکانیان اظهار داشت: ظرفیت فعلی فراوری برق ایران حدود 53 هزار مگاوات است که باید تا سال آینده 8000 مگاوات دیگر به آن اضافه گردد و در این راستا 25 پروژه تعریف گردیده که 3000 مگاوات آن متعلق به نیروگاه مجازی خواهد بود و از مدیریت مصرف درست شکل می گیرد. وزیر نیرو با تاکید بر اینکه برنامه 0.98 طراحی گردیده است، گفت: درصددیم با طراحی طرح ها و کمپین های مربوطه بتوانیم در تابستان سال آینده میزان خاموشی های برق را به رقم صفر برسانیم. وی با تاکید بر این که عمده مردم در اوج مصرف تابستان امسال نمره قبولی گرفته اند، عنوان نمود: امسال یکی از اصلی ترین دغدغه های ما کمبود فراوری برق به دلیل کمبود بارش ها بود و افزایش دما را نیز باید به آن اضافه کنیم. امسال در شهر تهران حدود 46 روز دمای بالاتر از سال گذشته داشتیم؛ با این واقعیت که هر یک درجه افزایش دما در کشور حدود 1500 مگاوات به توان مورد احتیاج اضافه می نماید.

سال آبی جاری؛ خشک ترین سال نیم قرن اخیر

او با اشاره به این که در سال آبی جاری خشک ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه نموده ایم، گفت: میزان بارندگی های امسال در مقایسه با سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است که این رقم در استانی همچون خوزستان که اصلی ترین منابع برق آبی کشور در این منطقه واقع گردیده، حدود 48 درصد نسبت به سال گذشته افت نزولات جوی داشته است و این اعداد و ارقام در استان هایی مثل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان بین 70 تا 80 درصد بود. اردکانیان با بیان این که در تابستان امسال شاهد همکاری همگانی در مواجهه با واقعیت خشکسالی و افزایش دمای امسال بوده ایم، توضیح داد: استانی مثل خوزستان با دمای بالای 50 درجه شاگرد اول مدیریت مصرف در پیک مصرف برق تابستان امسال بوده است. وزیر نیرو در ادامه با تاکید بر این که مدیریت مصرف را ابتدا از خود دولت آغاز نموده ایم، بیان نمود: تغییر ساعات کار ادارات نقش به سزایی در کاهش مصرف انرژی داشته است و کنترل سیستم های سرمایشی نیز یکی دیگر از برنامه های اصلی ما برای مدیریت مصرف برق در تابستان سال 1397 بوده است. وی اظهار داشت: 21 هزار مگاوات از اوج مصرف تابستان امسال مربوط به سیستم های سرمایشی بوده است که بیش از 4000 مگاوات از این رقم نیز مربوط به سیستم های سرمایشی ادارات دولتی است. اردکانیان اضافه نمود: همکاری مردم موجب گردیده است که در تابستان امسال بیش از 2000 مگاوات صرفه جویی در مصرف برق داشته باشیم که برای ساخت این میزان نیروگاه باید 2.5 میلیون یورو سرمایه گذاری صورت گیرد. وزیر نیرو ادامه داد: ما باید بتوانیم مصرف خود را در حدی که مقدور هست مدیریت کنیم. پیش بینی ما برای تابستان امسال رشد 5.3 درصدی مصرف برق نسبت به سال گذشته بود، ولی این رقم با همکاری مردم به حدود 2.9 درصد رسید. البته ساختمان ها آنگونه که باید طراحی نگردیده است و ما در منازلی زندگی می کنیم که انرژی بر هستند و مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش بالاست.

در هیچ یک از شب های تابستان امسال خاموشی نداشتیم

وی با اشاره به اینکه در هیچ یک از شب های تابستان امسال خاموشی نداشته ایم، اظهار داشت: در چند سال اخیر اوج مصرف بار از شب به روز منتقل گردیده است و این روند حاکی از حرکت به سمت مصرف صحیح است و روند استفاده از وسایل پرمصرف برق در منازل کنترل گردیده است. وی با بیان این که برای تابستان سال آینده برنامه مفصلی را برای بخش آب و برق طراحی نموده ایم، گفت: در بخش آب و برق بنا را بر این گذاشته ایم که سال آبی آینده از حیث وضعیت بارش همچون سال قبل باشد؛ لذا در بخش آب شرب که اولویت اصلی ماست، پیش بینی های لازم را نموده ایم که چه طرح ها و منابعی مورد احتیاج ماست. اردکانیان استفاده از آب شیرین کن ها را یکی از برنامه های جدی وزارت نیرو برشمرد و افرود: این وزارتخانه دست اندرکار تدوین یک طرح بلندمدت با کمک سازمان برنامه و بودجه و حمایت مجلس است که در نواری با عمق 100 کیلومتر در جنوب کشور، بخش زیادی از منابع آب شرب و بهداشتی جمعیت ساکن این مناطق متکی به ظرفیت آب شیرین کن ها باشد. وزیر نیرو با تاکید بر این که بیش از 60 درصد نیروگاه ها به بخش خصوصی واگذار گردیده است، توضیح داد: صنعت برق احتیاجمند آن است که تجهیزات خود را به هنگام و با ارز مناسب فراهم کند تا وقفه ای در نگهداری نیروگاه های موجود، استفاده از آن ها و همچنین ساخت و تکمیل نیروگاه های در دست ساخت ایجاد نگردد. وی یادآور شد: از اسفندماه سال گذشته که کارگروه ملی سازگاری با کم آبی شکل گرفته است، درصددیم فعالیت های دستگاه های مختلف در مورد آمایش سرزمین را ملاک قرار دهیم و به سمتی برویم که برای هر استان یک طرح آمایش آب محور داشته باشیم و تمامی ذینفعان در نهایی کردن این طرح دخالت داشته باشند تا ضمانت اجرای آن به میزان کافی باشد و توسعه استان ها نیز با توجه به این آمایش صورت گیرد. اردکانیان همچنین وزارت نیرو را جزو بدهکاران معتبر کشور دانست و گفت: تا خاتمه سال گذشته حدود 14 هزار میلیارد تومان به فراورینمایندگان برق نیروگاه های بخش خصوصی بدهی داشته ایم که همچنان به این عدد اضافه می گردد و حدود 11 هزار میلیارد تومان نیز مربوط به بدهی بانکی شرکت های زیر مجموعه وزارت نیرو است که باید به این رقم حدود 6000 میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران، مشاوران و تامین نمایندگان تجیهزات را نیز اضافه کنیم؛ ولی ما از سوی مقابل 29 هزار میلیارد تومان از دولت بابت مابه التفاوت قیمت های تکلیفی طلب داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تفاوت 4000 برابری قیمت یک مترمکعب آب معدنی و آب لوله کشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت 4000 برابری قیمت یک مترمکعب آب معدنی و آب لوله کشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید