تاثیر تحریم های آمریکا بر حمایت ایران از پناهندگان

به گزارش وبلاگ ژینو، مشاور وزیر کشور و و مسئول هماهنگی امور روابط عمومی و اطلاع رسانی به تحصیل حدود 480 هزار دانش آموز پناهنده و اتباع فاقد مدرک، صدور مدارک شناسایی در قالب طرح های متعدد آمایش اشاره نمود و گفت: پوشش رایگان 92 هزار نفر از پناهندگان آسیب پذیر با حمایت کمیساریا، بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی ویژه بیماران خاص، تحصیل 16 هزار و 500 دانشجو در دانشگاه ها، ارائه تسهیلات و پروانه موقت برای اشتغال قانونی پناهندگان و تصویب نهائی لایحه اصلاح قانون معین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را بخش هایی از خدمات ایران به پناهدگان نام برد.

تاثیر تحریم های آمریکا بر حمایت ایران از پناهندگان

به گزارش وبلاگ ژینو، حسن انصاری با بیان اینکه ایران قریب به 4 دهه، میزبانی گروه های کثیر و بلکه عظیمی از پناهندگان را بر عهده دارد، اضافه کرد: ایران با هزینه های بسیار و با به اشتراک گذاشتن بخش قابل توجهی از ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی کشور، حتی فراتر از مسئولیت های خود این امر را محقق ساخته است.

وی با بیان اینکه ایران به این ترتیب از گسیل انبوه مهاجران به مرزهای اروپا جلوگیری نموده و علیرغم فقدان یاری های کافی از سوی جامعه بین المللی، سهم بزرگی را در مهار معضل پناهندگی در سطح دنیا ایفا نموده است، اظهار کرد: اما آیا می توان اذعان کرد که تصویر برساخته رسانه ها از این جد و جهد، واقعیت و یا حتی شبهه ای از واقعیت را در دسترس افکار عمومی در دنیا و حتی در داخل ایران قرار داده باشد؟ و در مقابل، آیا جز این است که کوچکترین زمینه ای از یک رویداد ولو ادعا شده در تعامل بین احدی از آحاد جامعه ایرانی که طبعاً از طبایع و سلایق گوناگون اند، با احدی از جامعه چندین میلیونی مهاجرین، در زنجیره ای از جریان سازیهای ضد رسانه ای و البته در غیاب نقش آفرینی ژورنالیسم مسئولانه، افکار عمومی را آماج القائات و تصویر سازیهای وارونه خود می سازد؟ و از این رهگذر سیکل معیوب کنشها و واکنشهای مخرب بعدی را بستر سازی می نماید؟.

مشاور وزیر کشور در ادامه به گزارش وزیر کشور اشاره نمود و گفت: براساس این گزارش علیرغم تحریم های غیر قانونی و ظالمانه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تاکنون به ارائه خدمات خود به پناهندگان، همچون ایرانیان ادامه داده است.

انصاری با اشاره به تحصیل حدود 480 هزار دانش آموز پناهنده و اتباع فاقد مدرک، صدور مدارک شناسایی در قالب طرح های متعدد آمایش، امکان اخذ گواهینامه رانندگی، دسترسی عادلانه به محاکم قضایی، واکسیناسیون و ارائه خدمات بهداشتی اولیه و مراقبتهای مادر و کودک، پوشش بیمه سلامت برای کلیه پناهندگان، اظهار کرد: پوشش رایگان 92 هزار نفر از پناهندگان آسیب پذیر با حمایت کمیساریا، بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی ویژه بیماران خاص، تحصیل 16 هزار و 500 دانشجو در دانشگاه ها، ارائه تسهیلات و پروانه موقت برای اشتغال قانونی پناهندگان و موضوع بسیار مهم تصویب نهائی لایحه اصلاح قانون مشخص تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بخش دیگری از خدمات ایران به پناهدگان است.

مسئول هماهنگی امور روابط عمومی و اطلاع رسانی وزیر کشور اضافه کرد: خاضعانه، از همراهان و همکاران در رسانه ها، اجازه می گیرم و پرسش می کنم که آیا توفیق مؤثری در انعکاس این حجم از اقدامات در افکار عمومی خارج و حتی در داخل ایران، به نحوی که تصویری ولو نزدیک به واقعیت را پیش روی مخاطب قرار دهد، حاصل شده است؟ روزنامه نگاری غیر مسئولانه در امر پناهندگان، می تواند شریک و حداقل توجیه نماینده آن باشد که منجر نشدن به حمایت های فزاینده از پناهندگان، به یک راه چاره پایدار برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از این عدم توفیق که از رهگذر حمایتهای غیرواقع بینانه فراهم شده است، محصول مطالبات رسانه ای غیر هوشمند و به تعبیری که بر آن اصرار دارم، غیر مسئولانه است گفت: در مقابل، رقم بسیار اندک بازگشت داوطلبانه پناهندگان از ایران به افغانستان از جمله در سال های اخیر، می توانست و می تواند موضوع کنکاش و آنالیز رسانه های دغدغه مند قرار گیرد یا آنکه نسبت اعطای یاری های ناچیز اقتصادی به متقاضیان و انگیزه آنان برای بازگشت، می تواند، به عنوان موضوع و مسئله رسانه ای تعریف شده و جستجوی راه چاره یا حداقل روشنگری نسبت به صورت مسأله ای از این دست، از رسالتهای روزنامه نگاری مسئولانه در این عرصه، بشمار آید.

انصاری اضافه کرد: همچنین ضرورت تمرکز برنامه ها و پروژه های جهات مختلف غیر ایرانی بر بازگشت داوطلبانه پناهندگان از ایران، از این ظرفیت برخوردار است که با جدیت از سوی وبلاگ ژینو مسئول و واقع بین در خارج از ایران و حتی در داخل ایران، دنبال شده و در جهت حل مسئله و یا حداقل توازن افکار عمومی داخل کشور در مورد آن بیانجامد.

انصاری در ادامه با تاکید بر اینکه مایلم برادرانه و بسیار متواضعانه، از همکاران رسانه ها، درخواست کنم، گزارشهای تولیدی خود را برای آگاهی افکار عمومی در دنیا و ایران نسبت به قوانین ایران در جهت حمایت از شهروندان و پناهندگان و دشواری بی تابعیتی در ایران، فهرست نمایند، گفت: مشخصاً سوال می کنم که کدام گزارشهای ما، کسب تابعیت ایرانی حدود 12 هزار نفر از فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی را طی 10 سال گذشته به نحو مؤثری، منعکس نموده است؟.

مشاور وزیر کشور اضافه کرد: از زاویه ای دیگر، در حالی که اقدامات یکجانبه غیر انسانی آمریکا علیه ایران، حتی شرایط زندگی و حوزه های آموزش، سلامت و معیشت پناهندگان و ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از پناهندگان را به صورت قابل توجهی متأثر نموده است. برنامه سازی رسانه ای در عرصه مهاجرین البته از منظر روزنامه نگاری مسئولانه است که می تواند، زمینه محکومیت این اقدامات ظالمانه و جوابگو کردن قدرت های پدیدآورنده آن را فراهم کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیر تحریم های آمریکا بر حمایت ایران از پناهندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر تحریم های آمریکا بر حمایت ایران از پناهندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید