افزایش عینک سازی های غیرمجاز، بی اعتنایی به اپتومتریست ها

به گزارش خبرنگاران، طیبه دوابی در آستانه برگزای سمینار پاراکلینیک در اپتومتری، اضافه نمود: اپتومتریست ها به عنوان مراقبین اولیه بینایی در روند مراقبت از سلامت بینایی احاد جامعه و پیشگیری از نابینایی و کم بینایی و تنبلی چشم نقش مهمی دارند.

افزایش عینک سازی های غیرمجاز، بی اعتنایی به اپتومتریست ها

وی ادامه داد: یکی از موارد توضیح وظایف اپتومتریست ها انجام تست های پاراکلینیک است که این تست ها به تشخیص بیماری و ارجاع به موقع بیماران به چشم پزشک نقش بسیار مهمی دارند و برخلاف آنچه در بعضی مراکز چشم پزشکی در حال اجرا است، انجام تست های پاراکلینیک تنها اپراتوری و کلیک کردن و پرینت دریافت نیست.

این کارشناس اپتومتری تاکید نمود: برای انجام صحیح تست های پاراکلینیک باید علم و تجربه کافی داشت و با توجه به گستردگی علم پاراکلینیک جهت بازآموزی همکاران اپتومتریست، سمیناری تحت عنوان پاراکلینیک در اپتومتری برگزار می گردد.

دوابی اضافه کرد: محورهای سمینار پیش رو، حول تفسیر و انجام علمی و دقیق تست های پریمتری، پنتاکم، ارب اسکن، Oct، و نیز تجویز انواع لنز تماسی و آشنایی با علم روز و شناخت و کاربرد انواع عدسی های عینک است.

عضو هیئت مدیره جامعه اپتومتری ایران گفت: توضیح وظایف هر گروه در وزارت بهداشت مبتنی بر سر فصل های مصوب این وزارتخانه است ولی ما شاهد انجام وظایف مصوب اپتومتریست ها توسط افراد غیر اپتومتریست هستیم و متاسفانه در وزارت بهداشت صدای ما شنیده نمی گردد و این مسئله منجر به عدم وجود امنیت شغلی فارغ التحصیلان و دانشجویان این رشته شده است.

وی با عنوان این مطلب که ما شاهد مهاجرت نخبگان اپتومتری به کشورهایی مثل کانادا و استرالیا هستیم، اضافه کرد: مسائل حرفه ای در این رشته و عدم احساس امنیت شغلی و چالش های موجود و ورود افرادی بدون کنکور به رشته اپتومتری و نیز عدم حمایت بیمه ها از خدمات اپتومتری علاوه برتضییع حقوق اپتومتریست ها وبیماران، بر خلاف تمام مقررات و منطق حاکم بر امور حرفه ای در وزارت بهداشت است.

دوابی گفت: واقعا جای سئوال است در یک رشته ای مرتب عنوان می گردد که در مراکز با کمبود نیرو روبرو هستند ولی فارغ التحصیلان آن رشته در صندلی یک اپتومتریست فعال هستند و اپتومتریست بیکار نه دستش به جایی می رسد و نه صدایش شنیده می گردد.

وی تاکید نمود: از طرف دیگر، روز به روز شاهد افزایش عینک سازی های غیر مجاز در سطح کشور و ارائه آموزش های غیر مجاز هستیم که از مسئولین و متولیان نظام سلامت، توجه و کمک می طلبیم تا بیش از این شاهد به بازی گرفته شدن سلامت بینایی مردم توسط مراکز غیر مجاز نباشیم.

سمینار پاراکلینیک در اپتومتری در روزهای 7 و 8 بهمن 95 در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "افزایش عینک سازی های غیرمجاز، بی اعتنایی به اپتومتریست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش عینک سازی های غیرمجاز، بی اعتنایی به اپتومتریست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید