اشعه های رادیولوژی سرطان زا هستند؟!

به گزارش وبلاگ ژینو، اکثر بیماری ها از طریق انجام رادیولوژی تشخیص داده می شوند و انجام آن اگر به صورت متعدد و با فاصله کم نباشد، خطری ندارد و می تواند در تشخیص زودهنگام بیماری ها بخصوص سرطان ها موثر باشد.

اشعه های رادیولوژی سرطان زا هستند؟!

رادیولوژی یا علم تصویر برداری از بدن، کلمه متداول در صنعت بهداشت و سلامت کشور است و مراکز رادیولوژی در سراسر کشور، یکی از مراکز پرمراجعه بیماران در طول روز است. رادیولوژی در واقع یکی از روش های تشخیص درمان است، اما انجام آن خواه رادیولوژی دندان باشد چه مغز و معده خطراتی دارد که باید به آن توجه کرد، چون از امواج یونیزه استفاده می نماید.

این روز ها با افزایش تعداد مراجعه نمایندگان به مراکز تصویربرداری برای انجام روش های تشخیصی از قبیل: ام آر آی، رادیولوژی، سی تی اسکن، ماموگرافی و سونوگرافی، هشدار متخصصان رادیولوژی در خصوص میزان خطرات اشعه این روش های تشخیصی بیشتر شده است. یکی از این خطرات احتمال ابتلا به سرطان است.

دکترمحمدعلی کریمی، متخصص رادیولوژی این باره می گوید: امروزه به دلیل افزایش انجام رادیولوژی های تشخیصی علاوه بر اینکه قدرت تشخیص بیماری ها توسط پزشکان بالاتر رفته، اما همین مسئله مثل یک تیغه دولبه عمل نموده و خودش به عنوان فاکتور خطر در مظان اتهام برای بروز بدخیمی ها واقع شده است. کریمی گفت:

میزان اشعه ایکس که در تصویر برداری معمولی پزشکی است معمولا بی خطر است به گونه ای که حتی اگر خانم باردار، قبل از اطلاع از بارداری یک دفعه انجام داده باشد، خطری سلامت جنین را تهدید نمی نماید. این متخصص رادیولوژی گفت: در صورتی که خانم های باردار به صورت مکرر، رادیوگرافی بخصوص سی تی اسکن را انجام دهند خطرات بسیاری جنین را تهدید می نماید.

وی بیان نمود: احتمال ابتلا به سرطان به دلیل انجام رادیوگرافی بسیار پایین است و فقط در صورتی ممکن است این خطر فرد را تهدید کند که به صورت متعدد و با فاصله زمانی کم انجام گردد.

کریمی ابراز داشت: در صورت انجام رادیوگرافی بعضی از نواحی بدن مانند تیروئید، آسیب پذیر هستند که در هنگام انجام رادیوگرافی از این نواحی، متخصص رادیوگرافی از پوشش های سربی استفاده می نماید تا خطر کمتری به دلیل تابیدن اشعه این قسمت از بدن را در برگیرد.

این متخصص رادیولوژی عنوان نمود: فرق رادیولوژی با سونوگرافی این است که درسونوگرافی ازاشعه ایکس استفاده نمی گردد، اما در رادیولوژی یا رادیوگرافی از اشعه ایکس استفاده می گردد. انجام سونوگرافی بی خطر است. وی اضافه کرد: سونوگرافی هم مثل سی تی اسکن و رادیولوژی و ام آر آی و رادیوگرافی، یک دستگاه تصویربرداری است که با امواج اولتراسوند، ساختار های بدن را می توان تماشا کرد. دستگاه سونوگرافی، تصاویری از امواج صوتی ایجاد می نماید.

یکی از کاربرد های دستگاه سونوگرافی برای تشخیص جنسیت و سلامت جنین مادران باردار است. دکتر کریمی عنوان نمود: رادیولوژی که با اشعه در ارتباط است، برای زنان باردار خطرناک است و می تواند منجر به بروز ناهنجاری های جنین گردد؛ لذا هر زنی قبل از رادیولوژی باید مطمئن گردد که باردار نیست.

این متخصص رادیولوژی توصیه کرد: رادیولوژی می تواند برای شناسایی طیف وسیعی از مسائل مورد استفاده قرار گیرد. اگر بیماران به موقع مراجعه نمایند بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شده و به خوبی کنترل و درمان می گردد.

وی گفت: فرق رادیوتراپی با رادیولوژی این است که در رادیوتراپی اشعه بسیار، به صورت مکرر برای درمان استفاده می گردد، اما رادیولوژی خطر کمتری دارد و برای تشخیص بیماری ها استفاده می گردد. دکتر کریمی بیان نمود: در صورتی که کودکی به دلیل بعضی از بیماری ها مانند داشتن لنفوم در ناحیه گردن، احتیاج به درمان از طریق رادیوتراپی باشد، احتمال ابتلا به سرطان در این ناحیه افزایش می یابد.

این متخصص رادیولوژی گفت: اکثر بیماری ها از طریق انجام رادیولوژی تشخیص داده می شوند و انجام آن اگر به صورت متعدد و با فاصله کم نباشد، خطری ندارد و می تواند در تشخیص زودهنگام بیماری ها بخصوص سرطان ها موثر باشد.

وی در سرانجام گفت: افراد در صورت دستور پزشک برای انجام رادیولوژی استرس نداشته باشند و حتما قبل از انجام آن خانم ها از عدم بارداریشان مطمئن شوند.

منبع: آفتاب یزد

منبع: فرادید

به "اشعه های رادیولوژی سرطان زا هستند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشعه های رادیولوژی سرطان زا هستند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید