اشد مجازات برای خرابکاران، دولت عبدالمهدی به کارش ادامه دهد

ایسنا نوشت: درحالی که اخباری از بازگشت ناآرامی ها به مناطقی در استان ذی قار پس از یک آرامش شکننده منتشر شده است، شورای عالی قضایی عراق نیز گفت که برای عاملان تعدی به تظاهرکنندگان عراقی اشد مجازات را در نظر خواهد گرفت. همزمان کابینه عراق ضمن قبول استعفای رئیس دفتر عبدالمهدی و دبیر کابینه، از اعضای دولت خواست تا تشکیل دولت جدید به کار خود ادامه دهند.

اشد مجازات برای خرابکاران، دولت عبدالمهدی به کارش ادامه دهد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شورای عالی قضایی عراق با صدور بیانیه ای در واکنش به کشته شدن شماری از معترضان این کشور تأکید کرد، طبق قانون اعمال مجازات شماره 111 سال 1969، کسانی که به تظاهرکنندگان صلح جو عراقی آسیبی رسانده باشند و به آنها تعدی کرده باشند، به اشد مجازات خواهند رسید.

به همین دلیل، سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق نیز از صدور احکام بازداشت جدید علیه ده ها مقام بلندپایه عراقی در ارتباط با پرونده فساد خبر داد.

وی اضافه کرد: یک دادگاه مرکزی ویژه برای جرائم فساد وجود دارد که با هماهنگی میان دو قوه قضاییه او مجریه تشکیل شده است.

الحدیثی شرح داد: این دادگاه با صدور حکمی به نهادهای تحقیقاتی در دادگاه های تجدید نظر در کلیه دادگاه های عراق اعلام کرد که حکم بازداشت و تصرف اموال تمامی متهمان به فساد را صادر کنند.

این مقام عراقی در ادامه گفت که در حال حاضر شماری از مقامات بلند پایه ازجمله وزرا، استانداران، اعضای مجلس و شورای استان ها بازداشت شده اند. تلاش ها در این زمینه همچنان ادامه دارد و احکام دیگری نیز طی چند روز آینده صادر خواهد شد.

همزمان کابینه عراق با قبول استعفای دبیر دولت و رئیس دفتر عادل عبدالمهدی، از مسئولان دولت فعلی خواست تا تشکیل دولت جدید به کارشان ادامه دهند.

همچنین کابینه ضمن تشکیل نشست فوق العاده برای بررسی استعفای عبدالمهدی از سمت نخست وزیری از مجلس خواست دنبال راهکاری مناسب برای اوضاع فعلی باشد.

این درحالی است که شبکه روسیا الیوم از بازگشت ناآرامی ها به مناطقی در استان ذی قار پس از یک روز آرامش شکننده در این استان خبر داد.

خبرنگار روسیا الیوم در عراق با بیان اینکه معترضان در ذی قار با آتش زدن لاستیک برخی از راه ها را مسدود کردند گفت: تنش و ناآرامی ها بار دیگر به اطراف اداره پلیس ذی قار بازگشته است.

وی اضافه کرد معترضان عراقی بار دیگر اداره پلیس ذی قار را محاصره کرده اند.

این درحالی است که هزاران عراقی جمعه شب در استان های سنی نشین در شمال و غرب این کشور به منظور همبستگی با معترضان در استان های جنوبی تظاهرات کردند.

به همین دلیل، در استان های الأنبار، صلاح الدین، نینوا و دیالی مردم با تجمع در خیابان ها تا پاسی از شب، از معترضان کشورشان در استان های جنوبی اعلام حمایت کردند.

شهروندان عراقی در استان های شمالی و غربی این کشور همچنین سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی را محکوم کردند.

به همین دلیل، کریم الجبوری، شهروند عراقی ساکن الأنبار اظهار کرد: ما در الأنبار نسبت به سرکوب تظاهرات طی هفته های گذشته ابراز تأسف و ناراحتی می کنیم، متأسفانه آنچه رخ داده درآور و غیرقابل قبول است.

شهروندان عراقی در صلاح الدین نیز به یاد کشته شدگان تظاهرات در استان های جنوبی عراق در خیابان ها شمع روشن کردند.

در استان دیالی نیز، شهروندان عراقی ضمن ابراز همبستگی با خانواده های قربانیان ناآرامی های اخیر، خواستار مجازات فوری افرادی شدند که در سرکوب معترضان دست دارند.

استان نینوا نیز شاهد راهپیمایی هایی در حمایت از تظاهرات ملت عراق بود.

استان ذی قار به مرکزیت شهر ناصریه طی دو روز گذشته شاهد درگیری شدید بین معترضان و نیروهای امنیتی بود که گفته می شود بر اثر این درگیری ها، تعدادی از طرفین کشته و زخمی شده اند.

همچنین شبکه اسکای نیوز عربی امروز (شنبه) از انفجار سه بمب در استان کرکوک خبر داد.

طبق این گزارش، انفجار این سه بمب به مجروح شدن دست کم 16 تن منجر شده است.

به همین دلیل، یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که این آمار اولیه بوده و احتمال افزایش شمار مجروحان وجود دارد.

این منبع در ادامه گفت که منابع امنیتی تحقیق درباره این سه انفجار را آغاز کرده اند.

این درحالی است که در ادامه ناآرامی ها در عراق، منابع آگاه اعلام کردند مجلس این کشور امروز (شنبه) نشست فوق العاده درباره پیامدهای استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری تشکیل می دهد. همچنین مجلس فردا نیز نشستی درباره قبول استعفای المهدی و درگیری های اخیر در استان های ذی قار و نجف برگزار می کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "اشد مجازات برای خرابکاران، دولت عبدالمهدی به کارش ادامه دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشد مجازات برای خرابکاران، دولت عبدالمهدی به کارش ادامه دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید