استاندارد سوغاتی های گیلان اهمیت زیادی دارد

به گزارش وبلاگ ژینو، مدیرکل استاندارد گیلان گفت: با توجه به گردشگر پذیر بودن گیلان، کیفیت محصولاتی همچون چای، برنج و زیتون که بعنوان سوغات مشتریان زیادی دارد، دارای اهمیت ویژه ای است.

استاندارد سوغاتی های گیلان اهمیت زیادی دارد

به گزارش وبلاگ ژینو، داریوش اشکانی پور در جلسه استاندارد استان گفت: شهروندان کالاهای دارای نشان استاندارد را با رعایت سه شرط برخورداری از کد 10 رقمی، شرایط نگهداری درج شده روی بسته بندی و تاریخ انقضاء اعلام شده با اطمینان خاطر مصرف نمایند.

وی اضافه نمود: شهروندان باید به تاریخ انقضاء و شرایط نگهداری کالاها توجه ویژه داشته باشند، چرا که به طور مثال برای محصولات فاسدشدنی بویژه مواد غذایی، رعایت زنجیره سرما جزو الزامات است.

وی با اشاره به اینکه استاندارد فقط بر کالاهای دارای بسته بندی نظارت می نماید، توضیح داد: واحدهای فراوریی، مجموعه استاندارد را با رعایت خط قرمز سلامت مردم در کنار خودشان ببینند.

مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به اینکه در حال حاضر 829 واحد فراوریی در استان تحت پوشش و مشمول استاندارد اجباری هستند،گفت: تاکنون 756 واحد از این واحدها موفق به اخذ پروانه معتبر استاندارد شده اند.

اشکانی پور توضیح داد: تا انتها مهرماه سال جاری، 241 مورد گواهی نامه استاندارد تمدید و 50 مورد گواهی نامه جدید استاندارد نیز صادر شد.

وی افزود: در ارزیابی ها، 110 گواهی نامه بدلیل توقف فراوری و یا نقص، ابطال و 68 گواهی نامه تعلیق شد که در صورت برطرف نشدن نواقص ابطال می گردد.

مدیرکل استاندارد گیلان همچنین از صدور 331 گواهینامه صادراتی از ابتدای سال جاری تا انتها مهر ماه اطلاع داد و گفت: 796 گواهی نامه وارداتی برای محموله های مشمول استاندارد اجباری نیز درهمین مدت صادر شد.

وی افزود: در هفت ماه گذشته بیش از2 هزار و 200 مورد از واحدهای فراوریی گیلان بازدید فنی انجام شد.

به گفته مدیرکل استاندارد گیلان در این مدت 769 گواهی نامه نیز برای آسانسورهای ساختمان های در حال ساخت صادر شد .

اشکانی پور در ادامه با اشاره به نظارت بر کیفیت ایمنی آسانسورها به عنوان یکی از وظایف استاندارد گفت : متاسفانه مبحث 15 توسط مهندسان ناظر در ساخت و ساز رعایت نمی گردد که این امر مالکان را دچار مشکل می نماید .

وی توضیح داد : شهروندان می توانند با ارسال شناسه 10 رقمی که روی آسانسورها نصب شده است به سامانه پیامکی 10001517 از موارد مربوط به آسانسور ها اطلاع یابند .

مدیرکل استاندارد گیلان در ادامه با تاکید بر لزوم تمدید گواهینامه استاندارد در هر سال گفت : اعتبار گواهی نامه ها فقط یکساله است و ممکن است بعد از آن ، ایمنی لازم برای آن وسیله وجود نداشته باشد .

مدیرکل استاندارد گیلان گفت: با توجه به گردشگر پذیر بودن گیلان، کیفیت محصولاتی همچون چای، برنج و زیتون که بعنوان سوغات مشتریان زیادی دارد، دارای اهمیت ویژه ای است .

اشکانی پور با اشاره به اینکه برای 40 واحد بسته بندی چای پروانه و نشان استاندارد صادر شده است اضافه نمود : چایکاران می توانند محصولات خود را به هریک از این واحدهای بسته بندی عرضه نمایند اما اگر محصول آنها در این واحدها بسته بندی شد بایستی استانداردهای لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد : کوشش می کنیم به بسته بندی برنج نشان استاندار اختصاص یابد تا فرهنگ سازی، مردم به سمت خرید کالاهای بسته بندی بروند.

مدیرکل استاندارد گیلان یکی از وظایف این نهاد نظارتی را تدوین و بازنگری استاندارد ها خاطرنشان کرد و گفت: پارسال 50 فقره استاندارد ملی تدوین شد، سال جاری 40 عنوان استاندارد در دست تدوین داریم و اگر سازمان ملی استاندارد ابلاغ های لازم را بدهد، 10 عنوان دیگر را نیز تدوین می کنیم.

اشکانی پور با اشاره به بازنگری استانداردها در هر 5 سال توضیح داد: سال جاری 118 عنوان استاندارد بازنگری شد.

وی اضافه نمود : به دلیل فعالیت سازمان ملی استاندارد در زمینه تدوین استانداردهای بین المللی، رتبه ایران از 67 به 22 رسید.

مدیرکل استاندارد گیلان با بیان اینکه سال جاری یک پیشنهاد برای سازمان ملی استاندارد داریم، گفت: اهتمام داریم سال جاری نیز یک عنوان استاندارد در زمینه صنایع الکترونیک به سازمان ملی ارائه دهیم .

اشکانی پور از ایجاد دفترهای استانداردسازی در دانشگاه ها و مراکز علمی اطلاع داد و اضافه نمود: در همین راستا، 12 تفاهم نامه با دانشگاه ها منعقد نموده ایم.

مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به اینکه در استان کارگاه فراوری طلا و جواهر نداریم، گفت: نظارت استاندارد بر این کارگاه ها با کدهای رهگیری است که با آن سازنده و مکان فراوری تعیین می گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر 64 آزمایشگاه همکار را تایید صلاحیت کردیم گفت: 46 آزمایشگاه اکنون فعال هستند.

اشکانی پور در خصوص نحوه نظارت استاندارد به کالاهای منطقه آزاد انزلی توضیح داد: این منطقه جزء حوزه نظارتی ما نیست و حکم کشور ثالث را دارد، اما در صورتی که از ما بخواهند ، آماده همکاری هستیم .

وی در انتها گفت: البته منطقه آزاد انزلی سایت موقتی را طراحی و جایی را در آن برای استاندارد جانمایی نموده است که خدماتی را به آنها خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استاندارد سوغاتی های گیلان اهمیت زیادی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد سوغاتی های گیلان اهمیت زیادی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید